Türkiye'de lisansüstü manevi danışmanlık ve rehberlik programı yürüten bölüm başkanlarının alanın teorik ve pratik süreçlerine dair görüşlerinin incelenmesi
An examination of the views of department heads running graduate programs in spiritual counseling and guidance in Turkey on the theoretical and practical processes of the field
  1. Tez No: 1001546
  2. Yazar: FATMA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de lisansüstü düzeyde Manevi Danışmanlık ve Rehberlik (MDR) programı yürüten bölüm başkanlarının MDR alanına, programların teorik ve uygulama süreçlerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada MDR alanının mevcut durumu ve alanın geleceğine yönelik değerlendirmelerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve bütüncül çoklu durum deseni tercih edilmiştir. Bu desen doğrultusunda, lisansüstü MDR programı bulunan üniversiteler kendi bağlamları içinde ve karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye'nin farklı üniversitelerinde lisansüstü MDR programlarını yürüten 15 bölüm başkanı ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 6'sı Din Eğitimi, 5'i Din Psikolojisi, 2'si Felsefe Tarihi, 1'i Din Felsefesi ve 1'i Din Sosyolojisi alanında uzmandır. Bu dağılım, MDR alanının disiplinler arası yapısını yansıtmaktadır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman inceleme teknikleri kullanılmış; betimsel analizle ana temalar belirlendikten sonra kodlamalarda frekans analizi ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları, MDR alanının henüz kurumsallaşmasını tamamlamamış, disiplinler arası niteliği güçlü ancak akademik standartlar ve ders içerikleri açısından üniversiteler arasında belirgin farklılıklar bulunan bir alan olduğunu göstermektedir. Alanın akademik görünürlüğü artmakla birlikte, yapısal ve kurumsal sorunlar devam etmekte; uzun vadeli gelişim potansiyelinin ise akademik ölçütlerin belirlenmesi, mesleki kimlik ve kurumsal özerklikle yakından ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of department heads who run graduate-level Spiritual Care and Counseling (SCC) programs in Türkiye regarding the field and the theoretical and practical processes of these programs, as well as evaluations of the field's current state and future development. The research was conducted using a qualitative approach with a holistic multiple case design, examining universities offering graduate SCC programs within their own contexts and comparatively. The study group was determined through purposive sampling, specifically criterion and snowball sampling. In this context, semi-structured interviews were conducted with 15 department heads from different universities in Türkiye. The participants specialize in Religious Education (6), Psychology of Religion (5), History of Philosophy (2), Philosophy of Religion (1), and Sociology of Religion (1), reflecting the interdisciplinary nature of the field. Data were collected through semi-structured interviews and document analysis. Descriptive analysis was used to identify main themes, followed by frequency and content analysis during coding. The findings show that although the SCC field has a strong interdisciplinary character and increasing academic visibility, it has not yet fully institutionalized, and notable differences exist among universities in terms of academic standards and course content. Structural and institutional challenges remain, and the field's future development appears closely related to establishing academic standards, professional identity, and institutional autonomy.