Integrated sensing and communications: waveformdesign and multiple accessing for nextgeneration wireless systems
Entegre algılama ve iletişim: Yeni nesil kablosuzsistemler için dalga şekli tasarımı ve çoklu erişim
  1. Tez No: 1001590
  2. Yazar: SAIRA RAFIQUE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Bilim Dalı
Özet
Altıncı nesil (6G) kablosuz ağlar, yüksek veri hızlı haberleşme ile yüksek çözünürlüklü algılamayı eş zamanlı olarak destekleyen birleşik bir fiziksel katman çerçevesine ihtiyaç duymaktadır. Bu tez, gelecek nesil kablosuz sistemlerde entegre algılama ve haberleşme (ISAC) için çoklu frekans bantlarında dalga şekli, kanal ve işaret işleme yöntemlerini incelemektedir. İlk bölüm, terahertz (THz) bant yayılım mekanizmalarını; moleküler soğurma, zamansal genişleme etkisi (TBE), yansıma ve saçılma kayıpları, sınırlı kapsama alanı ve artan Doppler etkisi dâhil olmak üzere ele almakta ve bu olguları vericialıcı tasarımı için birer fırsat olarak yeniden yorumlamaktadır. Bir vaka çalışması olarak, TBE, THz on–off keying haberleşmesinde mesafeye duyarlı darbe genişliği uyarlaması için kullanılmakta; algılama destekli iletim sayesinde semboller arası girişim azaltılmakta ve enerji verimliliği artırılmaktadır. İkinci bölüm, THz devasa çoklu giriş çoklu çıkış (mMIMO) sistemleri için pürüzlü yüzey destekli bir görüş-hattı-dışı ISAC çerçevesi geliştirmektedir. Geometri tabanlı stokastik bir kanal modeli, farklı pürüzlülük seviyelerine sahip yüzeylerden kaynaklanan yansıtıcı ve yayınık saçılma bileşenlerini yakalamakta; uyarlanabilir varış açısı tabanlı bir sınıflandırma algoritması ise hedefle ilişkili yayınık bileşenleri tanımlamaktadır. Sonuçlar, orta derecede pürüzlü yüzeylerin algılama doğruluğu, tespit olasılığı ve ergodik kapasite arasında en iyi dengeyi sağladığını göstermektedir. Son bölüm, hassas algılama için alt-Nyquist hiperbolik frekans modülasyonlu (HFM) darbeli radara odaklanmaktadır. HFM chirp sinyallerinin doğrusal olmayan zaman–frekans yapısından yararlanılarak örtüşme kaynaklı belirsizlikler bastırılmakta ve eşleşmiş süzgeç kazancı korunmaktadır. Ayrıca, darbe aralıkları boyunca etkin örnekleme oranının değiştirilmesi ve gerçek ile aliaslı yankılar arasındaki koherens farklarının kullanılmasıyla, HFM darbeli radarda menzil belirsizliğini gidermek için alıcı taraflı bir örnekleme çeşitliliği yöntemi önerilmektedir. Birleşik HFM ve örnekleme çeşitliliği çerçevesi, daha düşük hesaplama karmaşıklığı ile üstün yan lob davranışı, tespit olasılığı ve menzil belirsizliği giderimi sağlamaktadır. Bu tezde sunulan tüm kuramsal analizler, gerçekçi kanal, gürültü ve clutter koşulları altında kapsamlı MATLAB tabanlı benzetimler ile sistematik olarak doğrulanmıştır. Genel olarak tez, THz kanal özelliklerini, doğrusal olmayan chirp işaret işlemeyi ve alıcı taraflı örnekleme çeşitliliğini birlikte kullanarak, sağlam, verimli ve ölçeklenebilir yeni nesil kablosuz algılama ve haberleşme sistemleri için tamamlayıcı ISAC ve radar çözümleri sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Sixth-generation (6G) wireless networks require a unified physical-layer framework that simultaneously supports high-rate communication and high-resolution sensing. This thesis investigates waveform, channel, and signal processing methodologies for integrated sensing and communication (ISAC) in next-generation wireless systems across multiple frequency bands. The first part explores terahertz (THz) band propagation mechanisms, including molecular absorption, temporal broadening effect (TBE), reflection and scattering losses, limited coverage, and enhanced Doppler effect, and reinterprets these phenomena as transceiver design opportunities. As a case study, TBE is exploited for distance aware pulse-width adaptation in THz on-off keying communication, achieving reduced inter-symbol interference and improved energy efficiency through sensing-assisted transmission. The second part develops a rough-surface-aided non-line-of-sight ISAC framework for THz massive multiple-input multiple-output systems. A geometry-based stochastic channel model captures specular and diffused scattering components from surfaces with varying roughness, and an adaptive direction-of-arrival-based classification algorithm identifies target-associated diffuse components. The results reveal that intermediate rough surfaces provide an optimal tradeoff between sensing accuracy, probability of detection, and ergodic capacity. The final part focuses on sub-Nyquist hyperbolic frequency modulated (HFM) pulsed radar for accurate sensing. By exploiting the nonlinear time– frequency structure of HFM chirps, aliasing-induced ambiguities are suppressed while matched-filter gain is preserved. Additionally, a receiver-side sampling diversity scheme is proposed for range ambiguity mitigation in HFM pulsed radar by varying the effective sampling rate across pulse intervals and exploiting coherence differences between true and aliased echoes. The combined HFM and sampling diversity framework achieves superior sidelobe behavior, detection probability, and range ambiguity resolution with reduced computational complexity. All theoretical analyses presented in this thesis are systematically validated through extensive MATLAB-based simulations under realistic channel, noise, and clutter conditions. In summary, this thesis presents complementary ISAC and radar solutions that leverage THz channel characteristics, nonlinear chirp processing, and receiver-side sampling diversity to enable robust, efficient, and scalable next-generation wireless sensing and communication systems.