Makine öğrenmesi ile AHİ (Apne-Hipopne İndeksi) hesaplaması yapılmadan polisomnografi verilerinden AHİ tahmini: Fizyolojik parametrelere dayalı regresyon modeli geliştirilmesi
Machine learning–based estimation of AHI from polysomnography data without direct AHI calculation: Development of a physiological-parameter–based regression model
- Tez No: 1001589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT RENDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Makine Öğrenmesi ile AHI (Apne-Hipopne İndeksi) Hesaplaması Yapılmadan Polisomnografi Verilerinde AHI Tahmini: Fizyolojik Parametrelere Dayalı Regresyon Modeli Geliştirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, polisomnografi (PSG) sırasında ölçülen ancak Apne-Hipopne İndeksi (AHI) hesaplamasına doğrudan dahil edilmeyen fizyolojik parametreler kullanılarak, makine öğrenmesi temelli regresyon ve sınıflama modelleri ile AHI değerinin tahmin edilebilirliğini değerlendirmektir. Çalışmanın özgün katkısı, oksijenizasyon, arousal ve uyku mimarisi değişkenlerini çok boyutlu olarak işleyen yapay zeka modelleri geliştirmesi ve ağır OSA hastalarını erken dönemde doğru şekilde saptayabilecek klinik uygulanabilir bir karar destek yaklaşımı sunmasıdır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel tasarlanan çalışmaya PSG testi tamamlanmış 922 birey dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri ve PSG parametreleri kaydedilmiştir. Regresyon (AHI tahmini) ve sınıflama (ağır OSA tespiti) görevleri için üç farklı makine öğrenmesi algoritması (Random Forest, XGBoost, CatBoost) kullanılmıştır. Model eğitiminde nested cross-validation ve hiperparametre optimizasyonu uygulanmış; korelasyon, VIF ve SHAP analizleri ile değişkenlerin ilişkileri, çoklu doğrusal bağlantı ve açıklanabilirlik değerlendirilmiştir. Performans ROC-AUC, PR-AUC, F1 skoru, MAE, RMSE ve Brier skoru ile ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmada oksijenizasyon değişkenleri (≥%3 desatürasyon olay sayısı, ortalama desatürasyon yüzdesi, minimum SaO₂) ve arousal sayısı, AHI ile en güçlü ilişki gösteren bağımsız değişkenler olarak saptanmıştır. CatBoost modeli hem regresyon hem sınıflama analizlerinde en yüksek performansı göstermiştir (ROC-AUC >0.90, yüksek PR-AUC, düşük MAE/RMSE, iyi kalibrasyon). VIF değerlerinin 10'un altında olması multikolinearitenin kritik düzeyde olmadığını doğrulamıştır. SHAP analizleri, modelin öngörü gücünde en baskın katkıyı oksijenizasyon metrikleri ve arousal sayısının sağladığını ortaya koymuştur. Modellerin klinik faydasını değerlendiren Decision Curve Analysis (DCA), CatBoost'un tüm olasılık eşiklerinde en yüksek net faydayı sağladığını göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma, klasik AHI hesaplamasına dahil olmayan fizyolojik PSG parametreleri ile AHI'nin yüksek doğrulukla tahmin edilebileceğini ortaya koymuştur. Elde edilen makine öğrenmesi modelleri, özellikle ağır OSA hastalarının erken ve doğru tanınmasında klinik olarak güçlü bir karar destek potansiyeline sahiptir. Oksijenizasyon bozukluğu ve uyku fragmantasyonu, AHI'den bağımsız olarak hastalık yükünün belirlenmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Geliştirilen modellerin yüksek performansı, OSA tanısında otomatik skorlama, iş yükü azaltma ve maliyet etkinliğin artırılması açısından gelecekte klinik uygulamalara entegre edilebilecek nitelikte olduğunu göstermektedir..
Özet (Çeviri)
Machine Learning–Based Estimation of AHI from Polysomnography Data Without Direct AHI Calculation: Development of a Physiological-Parameter–Based Regression Model Objective: The aim of this study was to predict the Apnea–Hypopnea Index (AHI) using physiological parameters measured during polysomnography (PSG) that are not directly included in the standard AHI calculation formula. The study introduces a novel machine learning–based approach that integrates oxygenation, arousal, and sleep architecture variables into multidimensional predictive models. By focusing on both regression and classification tasks, it seeks to develop clinically applicable decision-support models capable of accurately identifying patients with severe Obstructive Sleep Apnea (OSA) at an early stage. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 922 individuals who had completed overnight PSG testing. Demographic and PSG parameters were recorded. Three different machine learning algorithms — Random Forest, XGBoost, and CatBoost — were employed for both regression (AHI prediction) and classification (severe OSA detection) tasks. Nested cross-validation and hyperparameter optimization were applied to prevent overfitting. Correlation, Variance Inflation Factor (VIF), and SHAP analyses were used to assess variable relationships, multicollinearity, and model explainability. Model performance was evaluated using ROC-AUC, PR-AUC, F1 score, MAE, RMSE, and Brier score metrics. Results: Oxygenation metrics (≥3% desaturation event count, mean desaturation percentage, and minimum SaO₂) and arousal index were identified as the most significant predictors of AHI. Among all algorithms, the CatBoost model achieved the best performance across both regression and classification analyses (ROC-AUC > 0.90, high PR-AUC, low MAE/RMSE, and good calibration). All VIF values were below 10, confirming the absence of critical multicollinearity. SHAP analysis revealed that oxygenation-related variables and arousal index had the greatest impact on model predictions. Decision Curve Analysis (DCA) demonstrated that CatBoost provided the highest net clinical benefit across all probability thresholds. Conclusion: This study shows that AHI can be accurately predicted using PSG-derived physiological parameters not included in its conventional formula. The developed machine learning models, particularly CatBoost, exhibit strong clinical potential in supporting early and accurate diagnosis of severe OSA. Oxygen desaturation and sleep fragmentation were found to play a decisive role in disease burden, independent of AHI. The models' high predictive accuracy and calibration indicate their potential for integration into automated scoring systems, improving diagnostic efficiency and cost-effectiveness in clinical sleep medicine