Siyatik sinir hasarlı ratlarda Tranilast'ın nöroprotektif ve terapötik etkilerinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective and therapeutic effects of Tranilast in rats with sciatic nerve injury
  1. Tez No: 1001593
  2. Yazar: EGEMEN BIKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, deneysel siyatik sinir hasarı oluşturulan ratlarda Tranilast'ın nöroprotektif ve terapötik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 32 adet erişkin erkek Wistar Albino rat kullanıldı ve hayvanlar kontrol, sham, ön koşullama ve tedavi olmak üzere dört gruba ayrıldı. Siyatik sinir hasarı, femurun orta seviyesinde sinire 120 saniye süreyle 50 gram Newton kuvvet uygulayan Yaşargil anevrizma klipsi kullanılarak oluşturuldu. Ön koşullama grubuna sinir hasarı öncesinde, tedavi grubuna ise hasar sonrası dönemde 200 mg/kg dozunda Tranilast oral gavaj yoluyla uygulandı. Fonksiyonel iyileşmenin değerlendirilmesinde siyatik fonksiyon indeksi (SFI) ve ayak çekme (pin-prick) testi kullanıldı. Sinir dokusunda TNF-α, IL-10 ve NGF düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Histopatolojik değerlendirmede Hematoksilen-Eozin boyama ile miyelin ve akson dejenerasyonu, ödem ve inflamasyon incelendi. İmmünohistokimyasal analizlerde NF-KB ve Caspase-3 ekspresyonları değerlendirildi. Bulgular, Tranilast uygulanan ön koşullama ve tedavi gruplarında sham grubuna kıyasla fonksiyonel iyileşmenin anlamlı düzeyde arttığını gösterdi. Biyokimyasal analizlerde TNF-α düzeylerinin azaldığı, IL-10 ve NGF düzeylerinin arttığı belirlendi. Histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler, Tranilast'ın inflamasyon ve apoptozu baskılayarak sinir dokusunda yapısal iyileşmeyi desteklediğini ortaya koydu. Sonuç olarak, Tranilast periferik sinir hasarında nöroprotektif ve terapötik etki göstermekte olup, sinir rejenerasyonunu destekleyici potansiyel bir ajan olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the neuroprotective and therapeutic effects of Tranilast in rats with experimentally induced sciatic nerve injury. Thirty-two adult male Wistar Albino rats were used in the study, and the animals were divided into four groups: control, sham, preconditioning, and treatment. Sciatic nerve injury was created by applying 50 grams of Newton force to the nerve at the mid-level of the femur for 120 seconds using a Yasarıl aneurysm clip. The preconditioning group received Tranilast at a dose of 200 mg/kg orally via gavage before nerve injury, while the treatment group received it after the injury. The sciatic function index (SFI) and the pin-prick test were used to evaluate functional recovery. TNF-α, IL-10, and NGF levels in the nerve tissue were determined by the ELISA method. In the histopathological evaluation, myelin and axon degeneration, edema, and inflammation were examined using Hematoxylin-Eosin staining. Immunohistochemical analyses evaluated NF-KB and Caspase-3 expression. The findings showed that functional improvement was significantly increased in the pretreatment and treatment groups administered Tranilast compared to the sham group. Biochemical analyses revealed decreased TNF-α levels and increased IL-10 and NGF levels. Histopathological and immunohistochemical examinations revealed that Tranilast supported structural improvement in nerve tissue by suppressing inflammation and apoptosis. In conclusion, Tranilast exhibits neuroprotective and therapeutic effects in peripheral nerve injury and can be considered a potential agent that supports nerve regeneration.