Türkiye topoğrafik vektör veritabanı (TOPOVT) verilerinin Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) şemalarına uygun dönüştürülmesi
Conversion of the Turkish topographic vector database (TOPOVT) to comply with the Turkey National Geographic Information System (TUCBS) schemas
- Tez No: 1001651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BİLGEHAN MAKİNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Harita Genel Müdürlüğü Topografik Veri Tabanı (TOPOVT) ile Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) arasındaki veri dönüşüm ve entegrasyon süreçlerini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, mevcut TOPOVT verilerinin TUCBS standartlarına uyarlanarak ulusal düzeyde birlikte çalışabilir, standart ve bütünleşik bir coğrafi veri yapısının oluşturulmasıdır. Araştırma kapsamında, her iki sistemin veri sözlükleri ve UML model bileşenleri yapısal ve anlamsal (semantik) açıdan karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu analizler doğrultusunda detay sınıfları, öznitelikler ve kod listeleri eşleştirilmiş; kaynak ve hedef şemalar arasındaki uyumsuzlukları giderecek dönüşüm kuralları belirlenmiştir. Uygulama sürecinde, veri bütünlüğünü korumak amacıyla otomatik dönüşüm araçları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, sunulan yöntemin TOPOVT verilerinin TUCBS standartlarına entegrasyonunu teknik olarak mümkün kıldığını ve bu sürecin birlikte çalışılabilirliğin sağlanmasına yönelik gereksinimleri derinlemesine irdelediğini ortaya koymaktadır. Geliştirilen dönüşüm modeli, veri bütünlüğünü güçlendirerek kaynak kullanımında verimliliği artırmakta ve Türkiye'nin ulusal coğrafi bilgi altyapısının sürdürülebilirliğine doğrudan katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the data transformation and integration processes between the General Directorate of Mapping's Topographic Database (TOPOVT) and the Turkish National Geographic Information System (TUCBS). The primary aim of the study is to adapt the existing TOPOVT data to TUCBS standards, thereby establishing an interoperable, standardized, and integrated geographic data structure at the national level. Within the scope of the research, the data dictionaries and UML model components of both systems were comparatively analyzed from structural and semantic perspectives. Based on these analyses, feature classes, attributes, and code lists were matched, and transformation rules were defined to resolve inconsistencies between the source and target schemas. During the implementation phase, automated transformation tools were employed to ensure data integrity. The findings indicate that the proposed method makes the integration of TOPOVT data into TUCBS standards technically feasible and provides an in-depth examination of the requirements necessary for achieving interoperability. The developed transformation model enhances data integrity, improves resource efficiency, and directly contributes to the sustainability of Turkey's national geographic information infrastructure.