Diyabetik sıçanların testislerinde meydana gelen olası değişikliklerde kurkumin, Garcinia kola ve Momordica charantia'nın muhtemel koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of the possible protective role of curcumin, Garcinia kola and Momordica charantia on possible changes in the testes of diabetic rats
- Tez No: 1001650
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Diabetes mellitus (DM), erkek üreme sisteminde infertiliteye zemin hazırlayan çok yönlü hücresel ve yapısal değişikliklere neden olmaktadır. Sunulan çalışmada, DM'nin testis dokusunda yol açtığı morfolojik, stereolojik, biyokimyasal, histopatolojik ve ultrastrüktürel değişikliklerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve yanı sıra kurkumin (Kur), Garcinia kola (GK) ve Momordica charantia (MC)'nın diyabetik testisteki potansiyel terapötik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 12 haftalık 60 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan; Kontrol, Sham, DM, DM+Kur, DM+GK ve DM+MC olmak üzere rastgele olarak altı gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmazken, Sham grubuna oral gavaj yoluyla zeytinyağı verildi. Deneysel diyabet modelini indüklemek amacıyla tek doz 50 mg/kg streptozotosin intraperitoneal yolla uygulandı. Antioksidan uygulanan gruplarda denekler dört hafta boyunca oral gavaj yoluyla 100 mg/kg Kur, 100 mg/kg GK ve 100 mg/kg MC aldı. Stereolojik analizler için, Cavalieri prensibi kullanılarak Sertoli ve germ hücrelerinin seminifer epiteldeki hacim oranları hesaplandı. Rezin bloklardan alınan ince ve yarı ince kesitlerde ışık ve elektron mikroskobik değerlendirmeler yapıldı. İmmünohistokimyasal analizlerde; apoptoz belirteci olarak caspase-3 ve kan-testis bariyerindeki olası değişikliklerin tespiti için claudin-11 ve occludin antikorları kullanıldı. Biyokimyasal analizler için serum örneklerinde folikül stimülan hormon (FSH), luteinizan hormon (LH) ve testosteron hormonlarıyla birlikte total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) düzeyleri ölçüldü. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; DM grubunda oksidatif stres düzeyinin arttığı, bununla birlikte germ hücrelerinin hacim oranlarının, claudin-11 ile occludin ekspresyonunun ve serum testosteron düzeylerinin belirgin olarak azaldığı saptandı. Kurkuminin oksidatif stres belirteçlerini anlamlı biçimde azalttığı ve germ hücre hacimlerinde iyileşme sağladığı; GK'nın ise seminifer tübül epitelinde apoptotik aktiviteyi azalttığı, sıkı bağlantı proteinlerinin ekspresyonunu/lokalizasyonunu normale yaklaştırdığı ve en belirgin morfolojik koruyuculuğu gösterdiği tespit edildi. MC, sıkı bağlantı proteinlerinin ifadesini arttırmakla birlikte lokalizasyon bozuklukları ve artmış apoptoz nedeniyle sınırlı koruma sağladı. Bulgularımız, DM'ye bağlı testiküler hasara karşın Kur, GK ve MC'nin antioksidan, anti-inflamatuar, antidiyabetik ve anti-apoptotik gibi farklı özellikleri sayesinde, değişen düzeylerde koruyuculuk gösterebildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) causes multifaceted cellular and structural alterations in the male reproductive system, thereby predisposing to infertility. The present study aimed to comprehensively evaluate the morphological, stereological, biochemical, histopathological, and ultrastructural changes induced by DM in testicular tissue, as well as to investigate the potential therapeutic effects of curcumin (Cur), Garcinia kola (GK), and Momordica charantia (MC) in the diabetic testis. In this study, sixty 12-week-old male Wistar albino rats were randomly divided into six groups: Control, Sham, DM, DM+Cur, DM+GK, and DM+MC. No intervention was applied to the Control group, whereas olive oil was administered to the Sham group via oral gavage. Experimental diabetes was induced by a single intraperitoneal injection of streptozotocin (50 mg/kg). In the antioxidant-treated groups, rats received Cur (100 mg/kg), GK (100 mg/kg), or MC (100 mg/kg) by oral gavage for four weeks. For stereological analyses, volume fractions of Sertoli and germ cells within the seminiferous epithelium were calculated using the Cavalieri principle. Light and electron microscopic evaluations were performed on semi-thin and ultrathin sections obtained from resin blocks. In immunohistochemical analyses, caspase-3 was used as an apoptosis marker, while claudin-11 and occludin antibodies were employed to detect possible alterations in the blood–testis barrier. For biochemical analyses, serum levels of follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), and testosterone, as well as total antioxidant capacity (TAS) and total oxidant capacity (TOS), were measured. Evaluation of the obtained data revealed that oxidative stress levels were increased in the DM group, accompanied by marked reductions in germ cell volume fractions, claudin-11 and occludin expression, and serum testosterone levels. Curcumin significantly reduced oxidative stress markers and improved germ cell volumes. GK decreased apoptotic activity in the seminiferous tubule epithelium, restored the expression/localization of tight junction proteins toward normal, and exhibited the most pronounced morphological protective effect. Although MC increased the expression of tight junction proteins, it provided limited protection due to localization disturbances and increased apoptosis. Overall, our findings demonstrate that Cur, GK, and MC exhibit varying degrees of protective effects against DMinduced testicular damage through their antioxidant, anti-inflammatory, antidiabetic, and anti-apoptotic properties.