Investigation of the effects of polarized microglia derived exosomal microRNAs on neural stem cell differentiation
Polarize Mikroglia Kökenli Ekzozomal MikroRNA'ların Nöral Kök Hücre Farklılaşması Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1001652
  2. Yazar: ÇAĞLA KİSER TIĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Bilim ve Teknoloji, Biology, Genetics, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Mikroglial hücreler santral sinir sisteminin (SSS) yerleşik immün hücreleri olup gelişim sürecinden yaşam boyu devam eden süreçlere kadar homeostaz, nöroinflamasyon, nörogenez ve nörodejenerasyon gibi birçok fizyolojik ve patolojik olayda kritik roller üstlenmektedir. Mikroglial hücreler, çevresel uyarılara bağlı olarak pro-inflamatuvar veya anti-inflamatuar fenotiplere dönüşebilmektedir. Bu fenotipik değişimler çevredeki hücrelerin işlevlerini etkilyebilmektedir. Mikroglianın komşu hücreleri etkileyebilmelerini sağlayan mekanizmalardan biri küçük ekstraselüler veziküllerdir (small extracellular vesicles, sEVs). Anti-inflamatuar mikroglianın nöronal farklılaşmada rol aldığı bilinmektedir. Farklı fenotiplerdeki mikrogliaların salgıladıkları sEV'lerin nöral progenitör hücrelerin (NPC) nöronal farklılaşması ve glioblastoma hücrelerinin davranışı üzerindeki etkileri henüz incelenmemiştir. Bu çalışmada, LPS ile indüklenmiş sEV ve IL-4 ile indüklenmiş sEV'lerin farklı miRNA içeriklerine sahip olduğu ve bunun NPC'lerin farklılaşmasını etkilediği gösterilmiştir. Ayrıca, IL-4-sEV'lerin NPC'lerde nöronal farklılaşmayı ve nöral uzantıların oluşumunu tetiklediği tespit edilmiştir. miR-34a-5p inhibitörünün uygulanmasıyla nöronal farklılaşma ve neurit uzantılarının baskılanması, IL-4-sEV'lerin etkilerini miR-34a-5p aracılığıyla gerçekleştirdiğini düşündürmüştür. Ayrıca, mikroglial sEV'lerin U87 glioblastoma hücrelerinin davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla U87 hücreleri LPS- ve IL-4-mikroglia kökenli sEV'lerle muamele edilmiştir. U87 hücrelerinin PKH67 ile işaretlenmiş sEV'leri etkin biçimde hücre içine aldığı gösterilmiştir. sEV uygulaması U87 hücrelerinin sferoid oluşumunu azaltmış, özellikle LPS-sEV muamelesi sonrası hücre migrasyonunun belirgin olarak azaldığı saptanmıştır. Bütüncül olarak değerlendirildiğinde, elde edilen bulgular IL-4-sEV'lerin miR-34a-5p aracılığıyla NPC'lerde nöronal farklılaşmayı ve nörit uzantılarını desteklediğini; bununla birlikte glioblastoma hücre davranışını modüle ettiğini göstermektedir. Bu çalışma, mikroglia ile NPC'ler ve glioblastoma hücreleri arasındaki sEV aracılı etkileşimlerin önemini vurgulayarak nöronal farklılaşma fizyopatolojisi, nöroproteksiyon ve glioblastoma biyolojisinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. sEV'ler gelecekte terapötik yaklaşımlar için umut verici ajanlar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microglia are the resident immune cells of the central nervous system (CNS) and are involved in homeostasis, neuroinflammation, neurogenesis, and neurodegeneration during development and throughout life. Depending on the stimuli, microglia gain pro-inflammatory and anti-inflammatory phenotypes, which in turn affect the neighboring cells. One of the ways that microglia affect the neighboring cells is through small extracellular vesicles (sEVs). sEVs are the key mediators of cellular communication within the brain. It is known that anti-inflammatory microglia participate in neuronal differentiation, and the effects of pro- and anti-inflammatory microglial sEVs on neuronal differentiation of NPCs and glioblastoma behavior remain unexplored. In this study, it was hypothesized that microglia-derived LPS-sEVs and IL-4-sEVs have differential miRNA content, which ultimately affect the differentiation of NPCs. Furthermore, it was shown that IL-4-sEVs induce neuronal differentiation and neurite outgrowth of NPCs. Inhibition of miR-34a-5p attenuated neuronal differentiation and neurite outgrowth which led to the conclusion that IL-4-sEVs exert their effects through miR-34a-5p. In addition, to determine the effects of sEVs on U87 glioblastoma cells, cells were treated with LPS and IL-4 sEVs. sEVs result in decrease in sphere formation of U87 glioblastoma and migration of cells were decreased upon LPS-sEVs treatment. Our findings demonstrate that IL-4-sEVs induced neuronal differentiation and neurite outgrowth through miR-34a-5p and modulate glioblastoma behavior. This study highlights the significance of interactions of microglia with NPCs and glioblastoma through sEVs, providing a deeper understanding of differentiation, pathophysiology, neuroprotection and glioblastoma behavior as sEVs have emerged as important therapeutic agents.