İleri-geri bölme algoritmalarının sabit nokta karakterizasyonu ile güçlendirilmesi ve görüntü bulanıklığı giderme problemlerine uygulaması
Enhancing forward-backward splitting algorithms via fixed point characterization and their application to image deblurring problems
  1. Tez No: 1001657
  2. Yazar: NİHAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ATALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Mühendislik ve Uygulamalı matematiğin kesişiminde yer alan görüntü kurtarma, sinyal işleme ve makine öğrenmesi gibi disiplinlerde karşılaşılan birçok problem, genellikle düzenlenmiş konveks minimizasyon problemi şeklinde modellenir. Bu problemler, bir operatör denklemi olarak ele alınabilir ve çözüm, iki doğrusal olmayan operatörün toplamının sıfırını bulmaya indirgenir. Bu denklemlerin çözümünde, bölme algoritmaları kritik öneme sahiptir. Bu yaklaşımdaki temel düşünce, ileriye dönük hesaplamada operatör değerinin veya düzgün konveks kısmın gradiyentinin belirlenmesini ve geriye dönük hesaplamada ise, düzgün olmayan konveks kısmın rezolventinin belirlenmesini içerir. Bu sebeple, İleri-Geri Bölme Algoritmaları sınıfı hem yakınsaklık analizleri hem de uygulama verimliliği açısından yoğun bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışması, sözü edilen optimizasyon problemlerinin çözümüne yönelik ileri-geri bölme algoritmalarının etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır. Mevcut klasik algoritmaların yavaş yakınsama hızlarını aşmak amacıyla, sabit nokta karakterizasyonu üzerine kurulan yeni ve güçlü bir ileri-geri bölme algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritmanın çözüm noktasına kuvvetli yakınsaklığı detaylı bir şekilde analiz edilerek ispatlanmıştır. Ayrıca yeni yöntemin, aynı problemlere uygulanan diğer ileri-geri algoritmalara kıyasla daha iyi bir yakınsama hızına sahip olduğu kanıtlanmıştır. Son olarak, bu algoritmanın performansı, farklı türden görüntü işleme süreçlerine uygulanarak gösterilmiş ve etkinliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many problems encountered in disciplines at the intersection of engineering and applied mathematics, such as image restoration, signal processing, and machine learning, are commonly modeled as regularized convex minimization problems. These problems can be expressed as an operator equation, where the solution reduces to finding the zero of the sum of two nonlinear operators. Splitting algorithms play a critical role in solving such equations. The fundamental idea behind these methods is to determine the operator value or the gradient of the smooth convex component in the forward step, and to evaluate the resolvent of the nonsmooth convex component in the backward step. For this reason, the class of Forward–Backward Splitting Algorithms has become an active area of research both in terms of convergence analysis and computational efficiency. This thesis aims to increase the effectiveness of forward-backward splitting algorithms for solving the mentioned optimization problems. To overcome the slow convergence rates observed in classical algorithms, a new and powerful forward–backward splitting algorithm based on fixed point characterization has been developed. The strong convergence of the proposed algorithm to the solution point has been thoroughly analyzed and proven. Moreover, it has been demonstrated that the new method achieves a faster convergence rate compared to other forward–backward algorithms applied to the same class of problems. Finally, the performance of this algorithm has been validated through applications to various image processing tasks, highlighting its practical effectiveness.