Feline Respiratory Disease Complex'li kedilerde bazı oksidatif stres parametrelerinin tespiti ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of some oxidative stress parameters in cats with Feline Respiratory Disease Complex
- Tez No: 1001664
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Feline Respiratory Disease Complex (FRDC) tanısı konmuş kediler ile sağlıklı kontrol grubundaki kedilere ait kan örneklerinden elde edilen oksidatif stres parametreleri (MDA, GSH, total tiyol, natif tiyol, disülfid düzeyleri ve disülfid/natif tiyol ile disülfid/total tiyol oranları) istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca dinamik tiyol/disülfit homeostazını değerlendirmek amacıyla DSF/NT, DSF/TT ve NT/TT oranları hesaplanmıştır. Hapşırma, konjonktivitis, seröz/seromuköz göz ve burun akıntısı, iştahsızlık, ağız lezyonları ve yüksek ateş gibi semptomlar belirlenen ve bulgulara bağlı olarak FRDC tanısı düşünülen, değişik cinsiyet ve yaş aralığındaki 15 adet kedi oluştururken; klinik muayene bulgularının yanısıra hematolojik ve biyokimyasal olarak da sağlıklı olduğu belirlenen 10 adet kedi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma sonuçlarına göre, FRDC'li kedilerde MDA düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı belirlenmiştir (p<0,001). Antioksidan parametrelerden GSH, NT ve TT düzeylerinin FRDCli kedilerde anlamlı şekilde azaldığı, disülfit düzeylerinin ise arttığı tespit edilmiştir (p<0,001). Tiyol/disülfit oranlarında ise gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak, FRDC'li kedilerde oksidatif stres belirteçlerinin değerlendirilmesi, hastalığın patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlayabileceği gibi, hastalık şiddetinin izlenmesi ve prognozun değerlendirilmesinde potansiyel bir biyokimyasal yaklaşım olarak da önem taşımaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, daha geniş örneklem gruplarıyla farklı klinik şiddetteki FRDC olgularının karşılaştırılması, oksidatif stres parametrelerinin hastalık seyriyle ilişkisinin ortaya konulması ve antioksidan destekleyici tedavilerin klinik sonuçlara etkilerinin araştırılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, oxidative stress parameters obtained from blood samples of cats diagnosed with FRDC and healthy control cats namely malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), total thiol, native thiol, disulfide levels, and the disulfide/native thiol and disulfide/total thiol ratios were statistically evaluated. In addition, to assess dynamic thiol/disulfide homeostasis, the DSF/NT, DSF/TT, and NT/TT ratios were calculated. The patient group of the study consisted of 15 cats of different ages and sexes that were brought to Balıkesir University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital and the Private Çanakkale Marmaravet Veterinary Clinic, exhibiting symptoms such as sneezing, conjunctivitis, serous/seromucous ocular and nasal discharge, anorexia, oral lesions, and high fever, and were suspected of having Feline Respiratory Disease Complex (FRDC) based on these findings. The control group comprised 10 cats that were determined to be clinically, hematologically, and biochemically healthy. According to the results of the study, MDA levels were found to be statistically significantly increased in cats with FRDC compared to the healthy control group (p<0.001). Among the antioxidant parameters, GSH, NT, and TT levels were significantly decreased in cats with FRDC, whereas disulfide levels were increased (p<0.001). No statistically significant difference was detected between the groups in terms of thiol/disulfide ratios. In conclusion, the evaluation of oxidative stress markers in cats with FRDC may contribute to a better understanding of the pathophysiology of the disease, as well as represent a potential biochemical approach for monitoring disease severity and evaluating prognosis. Future studies involving larger sample sizes, comparisons of FRDC cases with varying degrees of clinical severity, investigation of the relationship between oxidative stress parameters and disease progression, and assessment of the effects of antioxidant supportive therapies on clinical outcomes would be beneficial.