Dejeneratif mitral kapak yetmezliği olan hastalarda mitral kapak tamiri ameliyatlarının orta dönem sonuçları
Mid-term outcomes of mitral valve repair surgery in patients with degenerative mitral valve regurgitation
- Tez No: 1001715
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SANİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dejeneratif mitral kapak yetmezliği nedeniyle mitral kapak tamiri uygulanan hastalarda cerrahinin orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Mitral kapak tamirinin kapak fonksiyonları, rezidüel mitral yetmezlik ve mitral darlığı gelişimi ile sol kalp boşlukları ve pulmoner arter basıncı üzerindeki etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde 01.01.2020-01.05.2025 tarihleri arasında mitral yetmezlik nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmış hastaların verileri kullanılarak gerçekleştirilen tek merkezli, retrospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya 18-80 yaş arasında, dejeneratif mitral yetmezlik nedeniyle izole mitral kapak tamiri uygulanmış, preoperatif ağır mitral yetmezliği bulunan ve cerrahi sonrası 1 yıllık ekokardiyografik izlem verilerine ulaşılabilen 71 hasta dahil edildi. Demografik veriler, ameliyat kayıtları, transtorasik/transözofageal ekokardiyografi bulguları ve hasta dosyaları incelendi. İstatistiksel analiz SPSS 25.0 programı ile yapıldı; bağımlı grupların karşılaştırılmasında bağımlı örneklem t testi veya Wilcoxon testi, kategorik değişkenlerde ise McNemar analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 71 hastanın yaş ortalaması 60,69±10,11 yıl olup hastaların %67,6'sı erkekti. Ortalama kros klemp süresi 79,15±14,66 dakika, kardiyopulmoner baypas süresi ise 116,76±19,67 dakika olarak bulundu. Preoperatif dönemde hastaların %43,7'sinde korda rüptürü saptanırken, postoperatif orta dönem değerlendirmede hiçbir hastada korda rüptürü izlenmedi ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,001). Postoperatif orta dönemde hastaların %83,1'inde mitral yetmezlik saptanmazken, %7,0'sinde hafif, %7,0'sinde orta ve %2,8'inde ileri derecede mitral yetmezlik mevcuttu. Mitral darlığı açısından ise hastaların %93,0'ında darlık saptanmazken, %5,6'sında hafif ve %1,4'ünde orta derecede mitral darlığı izlendi. Preoperatif ve postoperatif ölçümler karşılaştırıldığında sol atriyum çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı ve pulmoner arter basıncında anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Rezeksiyon ve korunmuş kapak grupları arasında preoperatif ejeksiyon fraksiyonu açısından anlamlı fark bulunurken, postoperatif ejeksiyon fraksiyonu açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Dejeneratif mitral kapak yetmezliğinde mitral kapak tamiri, uygun hasta seçimi ve doğru cerrahi tekniklerle uygulandığında başarılı ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Çalışmamızda mitral kapak tamiri sonrası orta dönemde düşük rezidüel mitral yetmezlik ve mitral darlığı oranları ile birlikte ekokardiyografik parametrelerde belirgin düzelme saptanmıştır. Bu bulgular, dejeneratif mitral yetmezlikte anatomik olarak tamire uygun olgularda mitral kapak tamirinin öncelikli cerrahi yaklaşım olarak değerlendirilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the mid-term results of mitral valve repair in patients operated on for degenerative mitral regurgitation. The effects of mitral valve repair on valve function, residual mitral regurgitation, postoperative mitral stenosis, cardiac chamber dimensions, and pulmonary artery pressure were investigated. Materials and Methods: This single-center, retrospective, observational study was conducted in the Department of Cardiovascular Surgery of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital and included patients who underwent surgical treatment for mitral regurgitation between January 1, 2020 and May 1, 2025. Seventy-one patients aged 18-80 years with severe degenerative mitral regurgitation who underwent isolated mitral valve repair and had available 1-year postoperative echocardiographic follow-up data were included. Demographic characteristics, operative records, transthoracic/transesophageal echocardiographic findings, and patient files were reviewed. Statistical analyses were performed using SPSS 25.0. Paired-sample t test or Wilcoxon test was used for dependent quantitative variables, and McNemar analysis was used for categorical variables. Results: The mean age of the study population was 60.69±10.11 years, and 67.6% of the patients were male. The mean cross-clamp time was 79.15±14.66 minutes, and the mean cardiopulmonary bypass time was 116.76±19.67 minutes. Chordal rupture was present in 43.7% of patients preoperatively, whereas no postoperative chordal rupture was observed during mid-term follow-up, and this difference was statistically significant (p<0.001). At mid-term follow-up, 83.1% of the patients had no residual mitral regurgitation, while mild, moderate, and severe mitral regurgitation were detected in 7.0%, 7.0%, and 2.8% of patients, respectively. Regarding mitral stenosis, 93.0% of the patients had no stenosis, whereas mild and moderate stenosis were observed in 5.6% and 1.4%, respectively. Significant improvements were observed in left atrial diameter, left ventricular end-systolic diameter, and pulmonary artery pressure in postoperative measurements compared with preoperative values (p<0.05). Although preoperative ejection fraction differed significantly between the resection and leaflet-preservation groups, no significant difference was found in postoperative ejection fraction. Conclusion: Mitral valve repair is a safe and effective surgical treatment in patients with degenerative mitral regurgitation when performed with appropriate patient selection and suitable reconstructive techniques. In this study, low rates of residual mitral regurgitation and mitral stenosis, together with significant improvement in echocardiographic parameters, were demonstrated at mid-term follow-up. These findings support mitral valve repair as the preferred surgical strategy in anatomically suitable patients with degenerative mitral regurgitation.