Minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşımpompası (MİECC) ve konvansiyonel pompakullanılarak izole koroner arter by-passgreftleme cerrahisi yapılan hastaların kognitif fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of cognitive functions in patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting using minimal invasive extracorporeal circulation (MIECC) versus conventional cardiopulmonary bypass
- Tez No: 1001716
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SANİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: KAH dünya genelinde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biri olup, çok damar hastalığı bulunan hastalarda cerrahi revaskülarizasyon temel tedavi seçeneklerinden biridir. CABG cerrahisinde kullanılan KPB sistemleri cerrahi sırasında dolaşımın devamlılığını sağlarken, sistemik inflamatuvar yanıt, mikroemboli oluşumu ve serebral perfüzyon değişiklikleri gibi mekanizmalar aracılığıyla postoperatif kognitif fonksiyonları etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, izole CABG cerrahisi uygulanan hastalarda MiECC sistemi ile geleneksel KPB kullanımının postoperatif erken dönemde kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli prospektif olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya 15 Eylül 2025 – 15 Aralık 2025 tarihleri arasında izole CABG cerrahisi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Dahil edilme ve dışlanma kriterleri doğrultusunda toplam 98 hastanın verileri analiz edilmiştir. Hastaların 50'sinde minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşım sistemi, 48'inde ise konvansiyonel KPB sistemi kullanılmıştır. Hastaların bilişsel fonksiyonları MMSE ile ameliyat öncesi dönemde ve ameliyat sonrası takip eden 1., 3. ve 7. günlerde değerlendirilmiştir. Demografik özellikler, komorbiditeler, laboratuvar parametreleri ve cerrahi değişkenler kaydedilmiş ve istatistiksel analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 98 hastanın demografik özellikleri incelendiğinde her iki grubun genel özellikler açısından benzer dağılım gösterdiği saptanmıştır. Postoperatif erken dönemde her iki grupta da kognitif fonksiyonlarda geçici değişiklikler gözlenmiştir. Ancak MiECC kullanılan hastalarda erken postoperatif dönemde MMSE skorlarının daha stabil seyretme eğiliminde olduğu görülmüştür. Bu durumun, kapalı devre yapısı, düşük priming hacmi ve kan-hava temasının minimal olması gibi MiECC sistemine özgü özelliklere bağlı olarak serebral perfüzyonun daha iyi korunması ve inflamatuvar yanıtın daha düşük olması ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Sonuç: İzole CABG cerrahisinde kullanılan ekstrakorporeal dolaşım tekniği, postoperatif erken dönemde kognitif fonksiyonların seyri üzerinde etkili olabilmektedir. Minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşım sistemleri, konvansiyonel KPB sistemlerine kıyasla daha fizyolojik perfüzyon sağlayarak nörolojik sonuçlar açısından potansiyel avantajlar sunabilir. Bununla birlikte bu bulguların daha geniş hasta serileri ve uzun dönem takip çalışmalarında doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery disease remains one of the leading causes of mortality and morbidity worldwide, and surgical revascularization is an essential treatment option for patients with multiple coronary artery disease. Cardiopulmonary bypass (CPB), commonly used during coronary artery bypass grafting (CABG), ensures systemic circulation during surgery but may adversely affect postoperative cognitive function through mechanisms such as systemic inflammatory response, microembolization, and alterations in cerebral perfusion. The aim of this study was to compare the effects of minimal invasive extracorporeal circulation (MiECC) and conventional cardiopulmonary bypass on early postoperative cognitive functions in patients undergoing isolated CABG surgery. Materials and Methods: This single-center prospective study included patients who underwent isolated coronary artery bypass grafting between September 15, 2025 and December 15, 2025. According to inclusion and exclusion criteria, data from 98 patients were analyzed. MiECC was used in 50 patients, while conventional cardiopulmonary bypass was used in 48 patients. Cognitive function was assessed using the Mini-Mental State Examination (MMSE) preoperatively and on postoperative days 1, 3, and 7. Demographic characteristics, comorbidities, laboratory parameters, and intraoperative variables were recorded. Statistical analyses were performed using the SPSS software. Results: A total of 98 patients were included in the study. Baseline demographic characteristics were comparable between the two groups. In the early postoperative period, transient changes in cognitive function were observed in both groups. However, patients who underwent surgery with the MiECC system demonstrated a tendency toward more stable MMSE scores in the early postoperative period. This finding may be associated with the closed-circuit structure of MiECC systems, reduced priming volume, and minimized blood-air contact, which may contribute to improved cerebral perfusion and reduced inflammatory response. Conclusion: The type of extracorporeal circulation used during coronary artery bypass grafting may influence early postoperative cognitive outcomes. Minimal invasive extracorporeal circulation systems may provide more physiological perfusion compared to conventional cardiopulmonary bypass and could offer potential neuroprotective advantages. Nevertheless, further studies with larger patient populations and longer follow-up periods are needed to confirm these findings.