Şizofreni tanılı hastalar ve kardeşlerinde aleksitimi düzeyi ve somatik semptom yorumlama şekillerinin sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
Comparison of alexithymia levels and somatic symptom interpretation styles in schizophrenia patients, their siblings and healthy controls
  1. Tez No: 1001722
  2. Yazar: İBRAHİM ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı şizofreni tanısı olan bireylerde ve sağlıklı kardeşlerinde aleksitiminin ve somatizasyonun ilişkisini anlamak ve aleksitimiyi şizofrenide endofenotip olma yönünden incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı toplum ruh sağlığı merkezlerine ve ayaktan tedavi ünitesine başvuran DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış ve remisyon kriterlerini karşılayan şizofreni tanılı 53 hasta, hastaların psikiyatrik tanısı olmayan sağlıklı 39 kardeşi ve 40 kişilik sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Uygulamada katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilerek, bilgilendirilmiş onam formu okunarak doldurmaları istenmiş ve onamları alınmıştır. Tüm katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Semptom Yorumlama Anketi (SYA), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ve hasta grubuna ek olarak Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) uygulanmıştır. BULGULAR: TAÖ Total skoru açısından hasta grubunun aleksitimi düzeyi kardeş grubundan (p<0,001), kardeş grubunun da sağlıklı kontrol grubundan yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0,001). SYA alt ölçeklerinde hasta ve kardeş grubu arasında anlamlı fark saptanmazken bedensel atıf skorları hem hasta hem de kardeş grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Şizofreni tanılı hastalarda aleksitimik hastaların aleksitimik olmayanlara göre PANSS Negatif, KİDÖ Total, BDÖ skorunun anlamlı ölçüde yüksek olduğu saptanmıştır. PANSS Negatif ile KİDÖ-Total, TAÖ-B ve TAÖ-Total arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Şizofreni tanılı hastalarda diğer değişkenlerin etkisi kontrol altında edildiğinde semptomları bedensel yorumlamanın aleksitimi düzeylerini pozitif yönlü öngördüğü tespit edilmiştir. SONUÇ: Bulgular, şizofreni tanılı hastalarda ve sağlıklı kardeşlerinde aleksitimi düzeylerinin sağlıklı bireylere göre yüksek olduğunu göstermiştir. Hem şizofreni tanılı hastalar hem de sağlıklı kardeşlerinde somatizasyonun kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aleksitimi düzeyi yüksek olan grupta işlevselliğin daha bozuk olduğu saptandı. Genel olarak bulgular, aleksitimi ile somatizasyon arasındaki yakın ilişkiyi vurgulamakta ve bu özelliklerin hastalığın klinik yönetiminde ve dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between alexithymia and somatization in individuals diagnosed with schizophrenia and their healthy siblings, and to explore the potential role of alexithymia as an endophenotype in schizophrenia. Materials and Methods: In our study, 53 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria and meeting remission criteria, who applied to community mental health centers and the outpatient treatment unit affiliated with Istanbul University of Health Sciences Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital, were included. Additionally, 39 healthy siblings of the patients with no psychiatric diagnosis and a control group of 40 healthy individuals were also included. Participants were informed about the study, provided with an informed consent form, and asked to read and complete it before giving their consent. All participants were administered the Sociodemographic and Clinical Data Form, the Toronto Alexithymia Scale (TAS), the Beck Depression Inventory (BDI), the Symptom Interpretation Questionnaire (SIQ), and the Short Functionality Assessment Scale (SFAS). Additionally, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) was administered specifically to the patient group. Results: In terms of the TAS (Toronto Alexithymia Scale) total score, the alexithymia level of the patient group was found to be higher than that of the sibling group (p<0.001), and the alexithymia level of the sibling group was higher than that of the healthy control group (p<0.001). While no significant difference was found between the patient and sibling groups in the SIQ (Symptom Interpretation Questionnaire) subscales, bodily attribution scores were found to be higher in both the patient and sibling groups compared to the control group. Among schizophrenia patients, it was determined that alexithymic patients had significantly higher PANSS Negative, KİDÖ Total, and BDÖ scores compared to non-alexithymic patients. A significant positive correlation was found between PANSS Negative and KİDÖ-Total, TAS-B, and TAS Total scores. When the effects of other variables were controlled in patients diagnosed with schizophrenia, it was found that interpreting symptoms as bodily experiences positively predicted alexithymia levels. Conclusion: The findings indicate that alexithymia levels are higher in both schizophrenia patients and their healthy siblings compared to healthy individuals. It was also determined that both schizophrenia patients and their healthy siblings had significantly higher levels of somatization than the control group. In the group with high alexithymia levels, functionality was found to be more impaired. Overall, the findings emphasize the close relationship between alexithymia and somatization and suggest that these characteristics should be considered in the clinical management of the disease