Halkanın yarıasal idealleri üzerine etki eden türevler
Derivations acting on the semiprime ideals of the ring
  1. Tez No: 1001723
  2. Yazar: MAHMUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE KOÇ SÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada klasik türevli halkalar konusundaki çalışmalarda var olan halka üzerindeki koşullar kaldırılarak halkanın yarıasal ideali üzerinde etkili olan çarpımsal genelleştirilmiş türevler ele alınmıştır. Ele alınan sonuçlar şu şekildedir: R bir halka, P,R halkasının yarıasal ideali, F,d sıfırdan farklı dönüşümü ile belirlenmiş bir çarpımsal genelleştirilmiş türev olmak üzere aşağıdaki koşullardan en az biri sağlandığında d bir P-komuting dönüşümdür. i) [F(x),x]∈P, ii) F(x)∘x∈P, iii) F([x,y])∈P, iv) F(x∘y)∈P, v) F([x,y])±[G(x),y]∈P, vi) F(x∘y)±(G(x)∘y)∈P, vii) [F(x),y]±[x,G(y)]∈P, viii) F([x,y])±(G(x)∘y)∈P, ix) F(x∘y)±[G(x),y]∈P, x) (F(x)∘y)±(x∘G(y))∈P, xi) F(x)F(y)±[x,y]∈P, xii) F(x)F(y)±(x∘y)∈P,∀x,y∈R.
Özet (Çeviri)
In this study, the assumptions imposed on the ring in classical works on rings with derivations are removed, and multiplicative generalized derivations acting on a semiprime ideal of the ring are investigated. The obtained results are as follows: Let R be a ring, P a semiprime ideal of R. Then, d is P-commuting map on R, if R admits a multiplicative generalized derivation F associated with a nonzero map d such that: i) [F(x),x]∈P, ii) F(x)∘x∈P, iii) F([x,y])∈P, iv) F(x∘y)∈P, v) F([x,y])±[G(x),y]∈P, vi) F(x∘y)±(G(x)∘y)∈P, vii) [F(x),y]±[x,G(y)]∈P, viii) F([x,y])±(G(x)∘y)∈P, ix) F(x∘y)±[G(x),y]∈P, x) (F(x)∘y)±(x∘G(y))∈P, xi) F(x)F(y)±[x,y]∈P, xii) F(x)F(y)±(x∘y)∈P,∀x,y∈R.