Amine group grafting onto cyclo olefin copolymer-based elastomer blends via reactive compounding method
Reaktif harmanlama yöntemiyle siklo olefin kopolimer esaslı elastomer harmanlara amin grubu aşılanması
  1. Tez No: 1001734
  2. Yazar: QIYAS GARAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, poliolefin esaslı polimerlerin fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla reaktif harmanlama yöntemi kullanılarak kimyasal grup aşılanması gerçekleştirilmiştir. Termoplastik elastomer esaslı reaktif kompoundların hazırlanmasında termoplastik matris olarak etilen-norbornen kopolimeri olan siklik olefin kopolimer (COC) ve elastomer faz olarak da maleik anhidrit aşılanmış stiren-(etilen-bütilen)-stiren kopolimeri (SEBS-g-MAh) kullanılmıştır. COC, SEBS-g-MAh ve plastikleştirici olarak kullanılan parafinik yağ laboratuvar ölçekli çift vidalı kap tipi eriyik harmanlama cihazında 165 °C'de harmanlanarak hazırlanan elastomer harmana halkalı amin bileşiği olarak 3-amino-1,2,4-triazol ilave edilmiş ve elastomer harmandaki maleik anhidrit grupları ile halkalı amin bileşiğinin amin grupları arasındaki kimyasal etkileşimlerle ikincil bir fonksiyonelleştirme sağlanması hedeflenmiştir. Hazırlanan elastomer harmanların kimyasal, termal, mekanik ve termomekanik özellikleri FTIR, DSC, DMA ve çekme-kopma testleri gibi çeşitli analitik karakterizasyon teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Reaktif harmanlamada harman bileşimi, maleik anhidrit/amin mol oranı, harmanlama süresi ve harmanlama sıcaklığı gibi bileşim ve süreç parametrelerinin aşılanma verimi ve elde edilen elastomer kompoundların bazı yapısal ve fiziksel özelliklerine etkileri incelenmiştir.Analiz sonuçları, reaktif harmanlama yöntemiyle halkalı amin yapısındaki primer amin grubunun SEBS-g-MAh'daki maleik anhidrit gurubuyla reaksiyona girerek amid bağlarının oluştuğunu ve halkalı amin bileşiğinin polimer zincirlerine bağlanması ile polimer zincirleri arasında hidrojen etkileşimlerinin oluştuğunu ve elastomer harmanın hem camsı geçiş sıcaklığını hem de mekanik ve viskoelastik özelliklerinin geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chemical group grafting was performed using a reactive blending method to improve the functional properties of polyolefin-based polymers. Cyclic olefin copolymer (COC), an ethylene-norbornene copolymer, was used as the thermoplastic matrix, and styrene-(ethylene-butylene)-styrene copolymer (SEBS-g-MAh) grafted with maleic anhydride was used as the elastomer phase in the preparation of thermoplastic elastomer-based reactive compounds. COC, SEBS-g-MAh, and paraffinic oil (used as a plasticizer) were blended at 165 °C in a laboratory-scale twin-screw melt blending device. 3-amino-1,2,4-triazole, a cyclic amine compound, was added to the elastomer blend, and secondary functionalization was aimed by formation of chemical interactions between maleic anhydride groups in the elastomer blend and amine groups of cyclic amine compound. The chemical, thermal, mechanical, and thermomechanical properties of elastomer blends were investigated using various analytical characterization techniques such as FTIR, DSC, DMA, and tensile tests. The effects of composition and process parameters such as blend composition, amine/maleic anhydride molar ratio, compounding time and temperature on the grafting efficiency and some structural and physical properties of the resulting elastomer compounds were examined in reactive blending. The analysis results showed that, using the reactive blending method, the primary amine group in the cyclic amine structure reacts with the maleic anhydride group in SEBS-g-MAh to form amide bonds, and the binding of the cyclic amine compound to the polymer chains leads to hydrogen interactions between the polymer chains, improving both the glass transition temperature and the mechanical and viscoelastic properties of the elastomer blend.