Depresyon tanısı almış hastalarda aleksitimi ve dürtüsellik arasındaki ilişkide bilişsel kaynaşma ile deneyimsel kaçınmanın aracı rolü
The mediating role of cognitive fusion and experiential avoidance in the relationship between alexithymia and impulsivity in patients diagnosed with depression
  1. Tez No: 1001781
  2. Yazar: MUHAMMED ONUR MERMUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada majör depresif bozukluk tanısı almış hastalarda aleksitimi ve dürtüsellik arasındaki ilişkide bilişsel kaynaşma ile deneyimsel kaçınmanın aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Antalya Şehir Hastanesi psikiyatri birimine başvuran ve majör depresif bozukluk tanısı alan 18-65 yaş arası 140 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Demografik Bilgi Formu, Hasta Sağlık Anketi-9, Toronto Aleksitimi Ölçeği-20, Bilişsel Kaynaşma Ölçeği, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği-30, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama süreci, hastane ortamında yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Örneklem üzerinden elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı üzerinden; Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi ve aracılık analizleri yapılarak test edilmiştir. Korelasyon analizleri; depresyon, aleksitimi, bilişsel kaynaşma, deneyimsel kaçınma ve dürtüsellik değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca kendine fiziksel zarar verme ve intihar girişimi öyküsü olan hastaların aleksitimi, bilişsel kaynaşma ve dürtüsellik düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Aleksitimi ile dürtüsellik ilişkisinde bilişsel kaynaşma ve deneyimsel kaçınmanın aracı rolünü incelemek amacıyla PROCESS Macro eklentisi (Model 6) kullanılarak aracılık analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, aleksitiminin dürtüselliği anlamlı düzeyde yordadığı, bilişsel kaynaşmanın bu ilişkiye aracılık ettiği fakat deneyimsel kaçınmanın aracı rolü oynamadığı saptanmıştır. Modele deneyimsel kaçınma yerine dahil edilen ertelemenin aracı rol oynadığı ve söz konusu ilişkide bilişsel kaynaşma ile ertelemenin seri çoklu aracı rolünün anlamlı olduğu görülmüştür. Bulgular, depresyon tedavisinde aleksitimi ve dürtüselliği ele alırken bilişsel ayrışma ve kabul odaklı müdahalelerin önemine işaret etmektedir. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of cognitive fusion and experiential avoidance in the relationship between alexithymia and impulsivity in patients diagnosed with major depressive disorder. The study was conducted with 140 participants aged 18-65 who applied to the psychiatry unit of Antalya City Hospital and were diagnosed with major depressive disorder. The data of the study were collected using the Sociodemographic Information Form, Patient Health Questionnaire-9, Toronto Alexithymia Scale-20, Cognitive Fusion Questionnaire, Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire-30, and Barratt Impulsiveness Scale-11 Short Form. The data collection process was carried out face-to-face in the hospital setting. Data obtained from the sample were tested via the IBM SPSS 25.0 program using Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, and mediation analyses. Correlation analyses showed positive and significant relationships between depression, alexithymia, cognitive fusion, experiential avoidance, and impulsivity variables. Furthermore, it was determined that the alexithymia, cognitive fusion, and impulsivity levels of patients with a history of physical self-harm and suicide attempts were significantly higher. Mediation analysis was performed using the PROCESS Macro extension (Model 6) to examine the mediating role of cognitive fusion and experiential avoidance in the relationship between alexithymia and impulsivity. As a result of the analysis, it was determined that alexithymia significantly predicted impulsivity and cognitive fusion mediated this relationship, but experiential avoidance did not play a mediating role. It was observed that procrastination, which was included in the model instead of experiential avoidance, played a mediating role, and the serial multiple mediating role of cognitive fusion and procrastination was significant in the said relationship. The findings obtained in the study were discussed within the framework of the relevant literature, and suggestions were included.