Denizyolu konteynır taşımacılığında gümrük belgelerinin yönetimi: Sorunlar ve çözüm önerileri
Management of customs documents in sea container transportation: Problems and solution suggestions
  1. Tez No: 1001786
  2. Yazar: AYKUT ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan çalışmada denizyolu konteyner taşımacılığında kullanılan gümrük belgelerinin yönetimi ile ilgili sorunlar ele alınmış ve belirlenen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmada, nitel araştırma yaklaşımına dayalı yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın çalışma grubunu İstanbul, İzmir ve Mersin Limanları bölgesinde faaliyet gösteren gümrük müdürlükleri ve şirketlerinde çalışan gümrük personeli ve uzmanları ile ithalat ve ihracat yapan şirket çalışanları olmak üzere toplam 10 personel oluşturmaktadır. Toplanan verilerin analizi sırasında içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda gümrük belgelerinin yönetiminde gümrük işlemlerinin aşırı derecede uzun sürmesi, gümrük vergisi hesaplanırken yapılan hatalar, gümrük denetimlerinde teslim sürelerinin uzaması gibi sorunlarla karşılaşıldığı saptanmıştır. Gümrük belgelerinin yönetiminde dijitalleşme ve otomasyon kullanımı ile belgeler eksiksiz bir şekilde ve zamanında hazırlanacağı, manuel işlemler esnasında karşılaşılan hatalar ve gecikmeler dijitalleşme ve otomasyon ile minimuma ineceği, sahte ürün ve kaçakçılığın tespit edilmesinde etkili araçlar sunacağı, gümrük sürecini daha hızlı ve verimli hale getireceği bildirilmiştir. Gümrük belgelerinin yönetiminde gümrük personellerine blok zincir teknolojisi hakkında eğitimlerin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study addressed the problems related to the management of customs documents used in maritime container transportation and presented solution suggestions for the identified problems. In the research, a semi-structured interview technique based on a qualitative research approach was used. The study group of the research consists of a total of 10 personnel, including customs personnel and experts working in customs directorates and companies operating in the Istanbul, Izmir and Mersin Ports region, and employees of companies engaged in import and export. The content analysis method was applied during the analysis of the collected data. As a result of the analysis, it was determined that problems such as excessively long customs procedures, errors made while calculating customs duties, and extended delivery times during customs inspections were encountered in the management of customs documents. It was reported that with the use of digitalization and automation in the management of customs documents, documents will be prepared completely and on time, errors and delays encountered during manual transactions will be minimized with digitalization and automation, it will provide effective tools in the detection of counterfeit products and smuggling, and it will make the customs process faster and more efficient. Customs personnel should be trained on blockchain technology in the management of customs documents.