Van ili topraklarında yüzey ve kütle radon yayılım hızlarının belirlenmesi
Determination of surface and mass radon exhalation rates in soils of Van province
  1. Tez No: 1001785
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ YILDIZ YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Van ilinin merkez ilçelerinden toplanan 50 adet toprak örneğinin radyum içeriği, radon konsantrasyonu ile kütle ve yüzey radon yayılım hızları, LR-115 Tip-II katı hal iz dedektörleri kullanılarak kapalı kutu tekniği ile belirlenmiĢtir. Elde edilen sonuçlar kullanılarak iç mekân radon dozları hesaplanmıştır. Toprak örneklerindeki radyum içeriği değerlerinin 0.2303 ±0.241 Bq.kg⁻¹ ile 1.1994 0.0999 Bq.kg⁻¹ arasında değiştiği ve ortalama değerinin 0.54±0.049 Bq.kg⁻¹ olduğu bulunmuştur. Radonun kütle yayılım hızlarının 1.7410 ± 0.1819 – 9,0657 ± 0.7556 mBq·kg⁻¹·h⁻¹ aralığında değiĢtiği ve ortalama değerinin 4.0614 ± 0.3683 mBq·kg⁻¹·h⁻¹ olduğu hesaplanmıştır. Yüzey yayılım hızları ise 54.12 ± 4.71 – 294.03 ± 17.63 mBq·m⁻²·h⁻¹ aralığında bulunmuş olup, ortalama değeri 121.97 ± 9.85 mBq·m⁻²·h⁻¹ olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the radium content, radon concentration, and mass and surface radon exhalation rates of 50 soil samples collected from the central districts of Van province were determined using LR-115 Type-II solid state nuclear track detectors by the closed-can technique. Using the obtained results, indoor radon doses were calculated. It was found that the radium content values in the soil samples varied between 0.2303 ± 0.0241 Bq·kg⁻¹ and 1.1994 ± 0.0999 Bq·kg⁻¹, with an average value of 0.54 ± 0.049 Bq·kg⁻¹. The mass exhalation rates of radon ranged from 1.7410 ± 0.1819 to 9.0657 ± 0.7556 mBq·kg⁻¹·h⁻¹, and the average value was calculated as 4.0614 ± 0.3683 mBq·kg⁻¹·h⁻¹. The surface exhalation rates were found to vary between 54.12 ± 4.71 and 294.03 ± 17.63 mBq·m⁻²·h⁻¹, with an average value of 121.97 ± 9.85 mBq·m⁻²·h⁻¹.