Öğretim üyelerinin dijital güvene ilişkin görüşleri: Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu örneği
Opinions of instructors on digital trust: The case of Pamukkale University School of Foreign Languages
  1. Tez No: 1001843
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Son teknolojik gelişmeler, iletişim biçimlerimizi önemli ölçüde değiştirmiştir. Günümüzde insanlar, aynı yerde bulunmasalar bile farklı telekomünikasyon araçları ve çevrimiçi platformlar üzerinden kolaylıkla iletişim kurabilmektedir. Bu durum, insanların yaşamlarının her alanını etkilemektedir. Özellikle eğitim alanında teknolojinin yeri önemli bir hale gelmiştir. Günümüzde öğretmenler, eğitim süreçlerinde çeşitli teknolojik kaynakları araç olarak kullanmaktadır. Bilgisayarlar, akıllı tahtalar, tabletler, akıllı telefonlar ve internete bağlanabilen pek çok diğer cihaz, günümüzde hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından aktif olarak kullanılan ve eğitim süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş araçlardır. Eğitim süreçlerine dahil olan bu araçların güvenilirliği ile ilgili çeşitli kaygılar gündeme gelmektedir. Bu noktada, dijital güven kavramı önem kazanmaktadır. Dijital güven kavramı, diğer alanlarda araştırılmış ve hala araştırılıyor olsa da eğitim alanında, özellikle de dil eğitimi alanında bu konuyla ilgili bir açık olduğu görülmüştür. Bu sebeple, dijital güvenin yabancı diller eğitimi alanında bir araştırma konusu olması gerekli hale gelmiştir. Bu çalışmada, dijital güven kavramı ve bunun çeşitli etkileri ele alınacaktır. Çalışma bağlamı olarak yabancı diller yüksekokulları, katılımcılar olarak bu okullarda çalışmakta olan öğretim elemanları seçilmiştir. Bu çalışma, Pamukkale Üniversitesi, Yabancı Diller Eğitimi Yüksekokulunda görev yapmakta olan 30 öğretim elemanı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, öğretim elemanlarının dijital güvene karşı genellikle pozitif bir algıya sahip oldukları gözlenmiştir. Bununla birlikte, bu algıların veri gizliliği, siber güvenlik, platform güvenilirliği ve kurumsal politikalarla ilgili endişelerden etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışma, dijital güven algısının öğretim elemanlarının dijital araçları öğretim süreçlerinde benimseme ve kullanma istekliliğini şekillendirdiğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Recent technological progress has significantly broadened the ways in which we communicate. Individuals can now connect through telecommunication tools, online platforms, and various digital media without needing to be in the same physical location. This affects every part of individuals' lives. This effect is especially apparent in the field of education. Today, instructors utilize various technological resources as tools for educational processes. Computers, smart boards, tablets, smartphones, and many other devices that can connect to the internet are available for the use of the students and teachers and are essential parts of these educational processes. When these tools are involved in these processes, various concerns about the reliability and trustworthiness of these tools are in question. Here, the notion of digital trust becomes particularly relevant. In this study, the concept of digital trust and its implications will be discussed. Although digital trust has been examined in various other fields, there appears to be an insufficient number of studies focusing on this issue within the field of education, particularly in language education. For this reason, digital trust has become a necessary topic of investigation in the context of foreign language education. In this study, the concept of digital trust and its various implications will be explored. Schools of foreign languages were selected as the research context, and the participants consisted of instructors working in these institutions. This study was conducted with 30 instructors employed at Pamukkale University, School of Foreign Languages. The findings of the study indicated that instructors hold positive perceptions of digital trust in general. However, these perceptions are found to be shaped by concerns related to data privacy, cybersecurity, platform reliability, and institutional policies. The results of the study also revealed that digital trust shapes the instructors' willingness to adopt and use digital tools in their teaching processes.