0-3 ay arası bebeklere kiraz çekirdeği yastığı ve sıcak havlu ile yapılan termal ısı uygulamasının kolik üzerine etkisi
Effect of thermal heat application using cherry seed pillow and hot towel on colic for babies between 0-3 months
- Tez No: 1001893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
İnfantil kolik; etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, bebek ve aile üzerinde ciddi stres yaratan bir sağlık sorunudur. Farmakolojik tedavilerin sınırlı etkinliği nedeniyle, güvenilir non-farmakolojik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma, 0-3 ay arası bebeklerde kiraz çekirdeği yastığı ve sıcak havlu ile yapılan termal ısı uygulamalarının kolik üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bir devlet hastanesine başvuran kolik tanılı 75 bebek (25 kiraz çekirdeği, 25 sıcak havlu, 25 kontrol) oluşturmuştur. Veriler;“Aile Tanıtım Formu”,“İnfantil Kolik Ölçeği (İKÖ)”ve“Kolikli Bebeğin Günlüğü”ile toplanmış; analizlerde One-Way ANOVA, Kruskal Wallis ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır (p<0,05). Araştırma bulgularına göre; uygulama öncesinde gruplar arasında kolik şiddeti açısından fark bulunmazken, uygulama sonunda her iki deney grubunun İKÖ puan ortalamalarında kontrol grubuna göre anlamlı düşüş saptanmıştır. Ölçeğin alt boyutları incelendiğinde; kiraz çekirdeği yastığı uygulamasının koliğin fizyolojik temeli olan 'İmmatür Sindirim Sistemi' boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme sağladığı (p=0,015) görülmüştür. Buna karşın kontrol grubunda, ebeveynlerin bebek algısını yansıtan 'Zor Bebek' alt boyutu puanlarında anlamlı bir artış kaydedilmiştir (p=0,045). Günlük takiplerde, her iki deney grubunda ağlama sürelerinin azaldığı, uyku ve normal davranış sürelerinin arttığı belirlenirken; sıcak havlu grubunda uykuya geçişin daha hızlı normalize olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak; termal ısı uygulamaları infantil kolik yönetiminde etkindir. Kiraz çekirdeği yastığının sindirim sistemi algısında, sıcak havlunun ise davranışsal rahatlamada başarı sağladığı saptanmıştır. Kontrol grubunda 'zor bebek' algısının zamanla artması, bu yöntemlerin sadece bebek konforu için değil, ebeveyn-bebek etkileşimini korumak için de erken dönemde önerilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Infantile colic is a health problem whose aetiology is not fully understood and which causes significant stress for both the baby and the family. Due to the limited effectiveness of pharmacological treatments, there is a need for reliable non-pharmacological methods. This study was conducted as a randomised controlled trial to investigate the effect of thermal heat applications using cherry seed pillows and hot towels on colic in infants aged 0-3 months. The sample consisted of 75 infants diagnosed with colic who were referred to a state hospital in Istanbul (25 cherry pit, 25 hot towel, 25 control). Data were collected using the 'Family Introduction Form,' 'Infantile Colic Scale (ICS),' and 'Colic Baby Diary'; One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, and Wilcoxon tests were used in the analyses (p<0.05). According to the research findings, while there was no difference in colic severity between the groups before the application, a statistically significant decrease was observed in the mean ICS scores of both experimental groups compared to the control group at the end of the application. When the subscales of the scale were examined, it was observed that the cherry seed pillow application provided a statistically significant improvement (p=0.015) in the“Immature Digestive System”dimension, which is the physiological basis of colic. In contrast, in the control group, a significant increase (worsening) was recorded in the scores of the“Difficult Baby”subscale, which reflects parents' perception of their baby (p=0.045). In daily follow-ups, it was determined that crying times decreased and sleep and normal behaviour times increased in both experimental groups; however, it was observed that sleep onset normalised more quickly in the hot towel group. In conclusion, thermal heat applications are effective in managing infantile colic. It has been found that cherry seed pillows are successful in improving the perception of the digestive system, while hot towels are successful in behavioural relaxation. The increase in the perception of“difficult babies”over time in the control group highlights the importance of recommending these methods early on, not only for baby comfort but also to maintain parent-baby interaction.