Kolikli bebeklere beyaz gürültünün etkisi
The influence of white noise on colicky infants
  1. Tez No: 193519
  2. Yazar: SELVİNAZ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1.ÖZETKolik; sağlıklı, iyi beslenmiş bebeklerde açıklanamayan sinirlilik ve ağlamadönemleriyle karakterize bir tablo olarak tanımlanmaktadır. Beyaz gürültü ise genel olarakuğultu başlığı altında çevreden gelen dağınık ve değişik frekansların karışımından oluşan,sürekli monoton sestir.Çalışma, kolikli bebeklere beyaz gürültünün etkisini belirlemek amacıyla deneyselolarak yapılmıştır.Çalışmanın evrenini; 2005 Mayıs ve 2006 Haziran döneminde VKV AmerikanHastanesi Pediatri Polikliniği'ne gelen 0-3 ay arasındaki bebekler ve ebeveynleroluşturmuştur.Çalışmanın örneklemini; ilgili birimlere gelen ve kolik tanısı konan 0-3 ay arası30 bebek ve ebeveyni oluşturmuştur.Çalışmanın deney grubunu; kolik tanısı konmuş 0-3 ay arası, günde 3 saatten fazlaağlayan, işitme testinden geçmiş, herhangi bir fizyolojik problemi olmayan 30 bebekoluşturmuştur.Beyaz gürültü CD'si dinletisinden önce yapılan değerlendirmeler kontrol grubu,beyaz gürültü CD'si dinletisinden sonra yapılan değerlendirmeler ise deney grubu olarakalınmıştır.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından ve literatür doğrultusundageliştirilen, Hasta Onay Formu, Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu,Ağlama ile İlgili Özellikler Bilgi Formu, Kolikli Bebeğin Günlüğü Formu I/II, CD çalar,Beyaz Gürültü CD'si kullanılmıştır.Kolikli bebeklerin beyaz gürültü CD'si dinletisinden sonraki(deney) beslenmeuyuma süreleri, dinletiden önce(kontrol) beslenme (p
Özet (Çeviri)
2.SUMMARYTHE INFLUENCE OF WHITE NOISE ON COLICKY INFANTSColic is described as a condition characterized with unexplained nervousness andcrying episodes in well-fed babies. White noise is continuous monotone sound composingof mixture of scattered and different frequencies coming from environment generally underthe title of buzz.This study was performed experimentally with the aim of determining the effect ofwhite noise on the colicky babies.The universe of the study was composed of 0-3 month old babies presenting toVKV American Hospital Pediatrics Polyclinic between May 2005 and June 2006 and theirparents.The sample of the study was composed of 30 babies with age of 0-3 monthpresented to the related units and diagnosed as colic and their parents.The experiment group of the study was composed of 30 babies with age of 0-3month diagnosed as colic, crying for more than 3 hours in a day, performed audiometrictest and without any physiological problem.The evaluations made before white noise CD concert were considered as controlgroup ant the evaluations made after white noise CD concert were considered asexperiment group.Patient Consent Form developed by the investigator in the direction of theliterature, Information Sheet Introducing Family, Information Sheet Introducing Baby,Information Sheet on Features Related to Crying, Colicky Baby Diary Form I/II, CDplayer and White Noise CD were used as data collecting tools.The nutrition sleeping periods of the babies after white noise CD concert(experiment) increased with respect to the nutrition (p