Optimization of boundary-layer transition predictions using statistical methods
Sınır tabakası geçişi tahminlerinin istatiksel metotlar kullanılarak optimizasyonu
  1. Tez No: 1001901
  2. Yazar: BARIŞ BERKAY PEKSAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA SENEM KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türbülans seviyesi yüksek akışlarda, akış düzensizliğinin tetiklediği sınır tabakası geçiş olayının doğru bir şekilde modellenebilmesi amacıyla, türbülans modelleri sıkça kullanılmaktadır. Türbülans modellerinin kullanımında, akış fiziğinin doğru şekilde modellenebilmesi için, model katsayılarının uygun bir setinin seçilmesi gerekir. Bu problemi çözmek için uygulanan genel yaklaşım, deneysel verilerden ve veri güdümlü metotlarını kullanmak olmuştur. Bu çalışmada, Geçiş Kayma Stresi Taşınması , bir diğer adıyla 𝛾−𝑅𝑒𝜃 Modeli için uygun katsayıları seçebilmek üzere bir veri güdümlü model eğitilmiştir. Analizlerde kullanılan veri, modelde kullanılan çeşitli katsayıların farklı kombinasyonları ile gerçekleştirilen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) koşuları ile üretilmiştir. Analiz için, basınç değişimi olmayan düz plaka akışı modellenmiştir. Katsayıların türbülans modelindeki tanımlı aralıkları içerisinde değiştirildiği hesaplamalarla çok sayıda data kümesi oluşturulmuş, ardından bu katsayıların farklı durumlar için optimizasyonu yapılmıştır. Optimizasyon kullanılmasıyla, geçiş tahmininde fark edilebilir bir düzelme ortaya konmuştur. Optimize edilmiş katsayılar aynı test düzeneğinde uygulanan farklı akış şartlarında da test edilmiş ve yine varsayılan değerlerle edilen sonuçlardan daha iyi sonuçlar vermiştir. Bu durum, seçilen katsayı setinin test edilen düzenek için uygun olduğu çıkarımına yol açmıştır. Optimizasyon algoritması yüzey pürüzlerinin etkileri için de ayrıca denenmiş, model katsayılarının, üzerinde çalışılan deney düzeneği ve akış şartlarına göre ayarlanması durumunda elverişli sonuçlar elde edilebileceğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Turbulence models are widely used in modeling of fluid flow problems to capture the phenomenon of boundary layer transition which may occur in a variety of flow conditions such as flow separation and high levels of turbulence or due to flow instabilities. With the use of turbulence models, a proper set of model coefficients needs to be selected for modeling flow physics accurately. To accomplish this task, the general approach has been to utilize experimental data and data-driven methods. In this study, a data-driven model is trained to select proper coefficients for the Transition Shear Stress Transport (SST) model also known as the 𝛾−𝑅𝑒𝜃 model. The data used in the analyses is generated via Computational Fluid Dynamics (CFD) runs that are performed with different combinations of various coefficients used in the model. For the analysis, a flat plate test case with zero-pressure gradient is simulated. Several data sets are generated via computations where the coefficients are varied within their defined intervals in the turbulence model; afterwards those coefficients are optimized for different cases. Observable improvement in prediction of transition is demonstrated with optimization. Optimized coefficients are also tested in different flow conditions applied in the same experimental setup and they also produced better results than their default values, suggesting that the selected set of coefficients is suitable for the setup tested. The optimization algorithm is further tested for roughness effects as well, suggesting satisfactory results could be achieved if the coefficients are tuned according to the test case and flow conditions studied.