Popüler Türk romanlarında dedikodu (2020-2022)
Gossip in popular Turkish novels (2020-2022)
- Tez No: 1001902
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dedikodunun, bir iletişim modeli olarak, insanlık tarihi boyunca sosyal hayatın bir düzen içinde sürdürebilmesinde önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Yazılı tarih boyunca karanlık bir itibara sahip olsa da, bugün, hem sözlü hem de çağın teknolojik dönüşümlerine ayak uyduran yazılı, dijital ve işitsel versiyonlarıyla varlığını sürdürmektedir. İnsan ırkının konuşma serüveninin ilk dönemlerine kadar uzandığı düşünülen böyle kadim bir fenomenin son 40 yıla kadar bir bilim nesnesi olarak kabul edilip incelenmediği görülür. Bu yaklaşımın altında dedikodunun kötü şöhreti kadar, bilimsel bakışın geçirdiği evreler yatar. Dedikodunun negatif yönlü algısı bugün de devam etmektedir. Öte yandan Sümer metinlerine kadar uzanan bu kötü algıya rağmen varlığını, önemini yitirmeden devam ettirmesi büyük bir tezat olarak görünmektedir. Dedikodu, insanların kınadığı oranda, keyifle yaptığı ikilemli bir fenomendir. Bu ikilem kullanım alanlarında da kendini gösterir. Bir taraftan haksız itibar suikastları yapıyorken diğer taraftan gayri ahlaki davranışları kınayarak sosyal düzeni sağlamaya hizmet edebilir. Aktarılan yargıların değerine göre kişinin dedikoducu ya da kanaat önderi olarak etiketlenmesine vesile olabilir. Bu çalışma, kınandığı halde varlığını güçlü bir şekilde devam ettiren ikilemli bir fenomenin realitesine metinler üzerinden odaklanmaktadır. Bu çerçevede, 2020-2022 yılları arası Türk Edebiyatı'nda popüler oldukları tespit edilen, Zülfü Livaneli ve Ahmet Ümit'e ait romanlar ve bu süreçte çok satanlar listesinde yer alan Sabahattin Ali'ye ait eserler çalışma kapsamına alınmış ve Zülfü Livaneli'ye ait 11 roman, Ahmet Ümit'e ait 14 roman ve Sabahattin Ali'ye ait 3 roman ve 5 hikaye kitabı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gossip, as a communication model, is thought to have been an important factor in maintaining social life in an orderly manner throughout human history. Although it has had a negative reputation throughout written history, today it continues to exist in both verbal and written, digital, and audio versions that keep pace with the technological transformations of the age. It is surprising that such an ancient phenomenon, thought to date back to the earliest days of human speech, was not accepted and studied as a scientific object until the last 40 years. Underlying this approach lies not only the bad reputation of gossip but also the stages that the scientific perspective has undergone. The negative perception of gossip continues today. On the other hand, despite this negative perception dating back to Sumerian texts, the fact that gossip continues to exist without losing its importance appears to be a great contradiction. Gossip is a paradoxical phenomenon that people condemn to the same extent that they enjoy it. This paradox is also evident in its areas of use. While it can be used to unjustly assassinate reputations, it can also serve to maintain social order by condemning unethical behavior. Depending on the value of the judgments conveyed, it can lead to a person being labeled as a gossip or an opinion leader. This study focuses on the reality of a paradoxical phenomenon that persists despite being criticized, through an examination of texts. Within this framework, novels by Zülfü Livaneli and Ahmet Ümit, which were found to be popular in Turkish literature between 2020 and 2022, and works by Sabahattin Ali, which were on the bestseller list during this period, were included in the scope of the study. Eleven novels by Zülfü Livaneli, 14 novels by Ahmet Ümit, and 3 novels and 5 story collections by Sabahattin Ali were examined.