Dijital teknoloji destekli öğretimin akademik başarı ve tutum üzerindeki etkisi: Meta analiz çalışması
The effectiveness of digital technology enhanced teaching on academic success and attitude: A Meta analysis study
  1. Tez No: 1001900
  2. Yazar: OKAN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital teknoloji destekli öğretimin geleneksel öğretime kıyasla akademik başarı ve derse karşı tutum üzerindeki etkisini meta analiz yöntemiyle incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, seçim ölçütlerini karşılayan çalışmalar kapsamında akademik başarı için 313, derse karşı tutum için ise 132 etki büyüklüğü incelenmiştir. Etki büyüklükleri, akademik başarı için toplam 22962, derse karşı tutum için toplam 8662 öğrencinin yer aldığı uygulamalardan elde edilen veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Etki büyüklüklerinin yayın türü, yayın yılı, öğretim düzeyi, konu alanı, bölge, ölçme aracını geliştiren, uygulama süresi, örneklem büyüklüğü ve deneysel desen değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı moderatör analizleri ile incelenmiştir. Etki büyüklüklerinin istatistiksel anlamlılığı %95 güven aralığında ve p<0,05 düzeyinde test edilmiş, düzeylerin yorumlanmasında Cohen vd. (2007) tarafından önerilen sınıflandırma esas alınmıştır. Araştırma sonucunda akademik başarı için genel etki büyüklüğünün orta düzeyde (g=0,776; %95 GA [0,718-0,834]), derse karşı tutum için ise küçük düzeyde (g=0,422; %95 GA [0,324-0,521]) olduğu belirlenmiştir. Moderatör analizleri sonucunda akademik başarı açısından yayın türü, öğretim düzeyi ve örneklem büyüklüğü değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu; yayın yılı, konu alanı, bölge, ölçme aracını geliştiren, uygulama süresi ve araştırma deseni değişkenlerinin ise anlamlı olmadığı görülmüştür. Derse karşı tutum açısından ise bölge ve ölçme aracını geliştiren değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu, buna karşın yayın yılı, yayın türü, konu alanı, öğretim düzeyi, örneklem büyüklüğü, uygulama süresi ve araştırma deseni değişkenlerinin ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve uygulamaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of digital technology enhanced teaching compared to traditional instruction in terms of academic achievement and attitude toward the course through meta analysis. For this purpose, 313 effect sizes related to academic success and 132 effect sizes related to attitude toward the course that met the inclusion criteria were included in the analysis. Effect sizes were calculated based on data obtained from instructional applications involving 22962 students for academic success and 8662 students for attitude toward the course. In addition, whether the obtained effect sizes differed according to publication type, publication year, education level, subject area, region where the instruction was implemented, developer of the measurement instrument, duration of the intervention, sample size and research design were examined through moderator analyses. The statistical significance of the effect sizes was tested at a 95% confidence interval and p<0,05 level. Effect sizes were interpreted based on the classification proposed by Cohen et al. (2007). The results indicated that the overall effect size for academic success was medium (g=0,776; 95% CI [0,718-0,834) and the overall effect size for attitude toward the course was small (g=0,422; 95% CI [0,324-0,521). Moderator analyses revealed that publication type, education level and sample size were statistically significant for academic success, whereas region and the developer of the measurement instrument were statistically significant moderators for attitude toward the course. The findings were discussed within the relevant literature and recommendations for educational practice and future research were provided.