Türkiye'nin hanehalkı tüketiminde engel yasasının makine öğrenmesi yöntemleri ile incelenmesi
Machine learning analysis of Engel's law in Turkish household consumption
  1. Tez No: 1001935
  2. Yazar: ARASH DİANATİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE HİLAL TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının belirleyicilerinin Engel yasası bağlamında makine öğrenmesi yöntemleri kullanarak analiz etmektedir. Bu amaçla; TÜİK'in 2023 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi verileri Ridge Regresyon, LASSO, Elastic Net, Karar Ağacı, Rastgele Orman ve Gradyan Artırma olmak üzere 6 farklı makine öğrenmesi yöntemi ile tahmin edilmiş ve elde edilen tahmin sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Gradyan Artırma ile tahmin edilen modelin en yüksek açıklama oranına sahip olduğu ortaya koyulmaktadır. Yıllık kullanılabilir gelir, toplam varyansın %73.5'ini açıklayarak en önemli belirleyici olarak tespit edilmiştir. Engel Yasası'nın güçlü biçimde doğrulandığı çalışmada, en düşük gelir grubundan en yüksek gelir grubuna geçildiğinde gıda harcama payının %41.5'ten %20'ye düştüğü gözlemlenmiştir. Tasarruf analizi, en düşük gelir grubunun %-8.5 negatif tasarruf oranıyla dissaving (tasarruftan mahrum) durumunda olduğunu, en yüksek gelir grubunun ise %23.9 tasarruf oranına ulaştığını göstermektedir. Politika önerileri açısından; düşük gelir gruplarını hedefleyen sosyal transfer programlarının güçlendirilmesi, eğitim yatırımlarının artırılması ve bölgesel dengesizliklerin azaltılması önerilmektedir. Bu çalışmada, geleneksel ekonometrik yaklaşımlar ile makine öğrenmesi tekniklerinin tamamlayıcı şekilde kullanılmasının ekonomi alanındaki politika yapıcılarına önemli katkılar sağlayabileceği ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the determinants of household consumption expenditures in Türkiye using machine learning methods within the context of Engel's law. To this aim, the Turkish Statistical Institute's 2023 Household Budget Survey dataset was estimated using six different machine learning methods: Ridge Regression, LASSO, Elastic Net, Decision Tree, Random Forest, and Gradient Boosting, and the obtained estimation results were evaluated comparatively. According to the research results, the model estimated with Gradient Boosting has the highest determination ratio. Annual disposable income was identified as the most important parameter, explaining 73.5% of total variance. The study strongly validates Engel's Law, observing that food expenditure share decreases from 41.5% to 20% when moving from the lowest to highest income group. Savings analysis shows that the lowest income group experiences dissaving at -8.5%, while the highest income group achieves a 23.9% savings rate. In terms of policy recommendation; strengthening of social transfer programs targeting low-income groups, increasing investment in education, and reducing regional instability are suggested. This study demonstrates that the complementary use of traditional econometric approaches and machine learning techniques can provide significant contributions to policymakers in the field of economics.