Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklara uygulanan sosyal bilişsel eğitim programının sosyal bilişsel becerilere etkisinin incelenmesi
Examining the impact of a social cognitive education program on the social cognitive skills of 60–72 month old children attending preschool
  1. Tez No: 1001936
  2. Yazar: IŞIL BETÜL KOLAŞINLI ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60–72 aylık çocuklara uygulanan Sosyal Bilişsel Eğitim Programının çocukların sosyal bilişsel becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmada karma yöntem kullanılmış; nicel boyutta ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutta ise temel nitel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden, deney grubunda 18, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”,“Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin Sosyal Bilgi İşleme Süreci Testi”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyal Bilişsel Beceri Gözlem Formu”kullanılmıştır. Nitel boyutta ise“Çocuklarda Kazanılması Beklenen Becerilere Yönelik Öğretmen Görüşme Formu”,“Sosyal Bilişsel Eğitim Programının Öğretmen Tarafından Tasarlanmasına Yönelik Görüşme Formu”ve“Sosyal Bilişsel Eğitim Programı Uygulandıktan Sonra Uygulanan Programa Yönelik Öğretmen Görüşme Formu”ndan yararlanılmıştır. Araştırmaya, Sosyal Bilişsel Beceri Gözlem Formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ile başlanmış ardından Sosyal Bilgi İşleme Modeli temelli Sosyal Bilişsel Eğitim Programının hazırlanması ve pilot uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ön testler uygulandıktan sonra program, 10 hafta boyunca haftada iki gün ve günde üç etkinlik olacak şekilde deney grubuna uygulanmıştır. Uygulama sonunda her iki gruba son testler yapılmış, dört hafta sonra ise kalıcılık testleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubunun sosyal bilişsel becerilere ilişkin toplam puanları, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek etki büyüklüğüne sahip biçimde artmıştır. Özellikle sosyal ipuçlarını kodlama, yorumlama, amaç belirleme, alternatif tepki üretme ve uygun tepki seçme alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı farklar saptanmıştır. Kalıcılık testi sonuçları, elde edilen kazanımların uygulamadan dört hafta sonra da sürdüğünü göstermiştir. Nitel bulgular ise öğretmenlerin, çocukların sosyal durumları daha doğru değerlendirdiklerini, duygularını daha iyi ifade ettiklerini, problem durumlarında daha yapıcı ve iş birliğine dayalı tepkiler verdiklerini ve akran ilişkilerinde olumlu gelişmeler gözlendiğini ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, sosyal bilgi işleme modeli temelli olarak geliştirilen Sosyal Bilişsel Eğitim Programının, okul öncesi dönem çocuklarının sosyal bilişsel becerilerini geliştirmede ve bu kazanımların kalıcılığını sağlamada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of a Social Cognitive Education Program implemented with children aged 60–72 months attending preschool education institutions on their social cognitive skills. Accordingly, a mixed-methods research design was employed; a pretest–posttest quasi-experimental design with a control group was used in the quantitative dimension, while a basic qualitative research design was adopted in the qualitative dimension. The study group consisted of a total of 40 children attending preschool institutions in İstanbul, with 18 children in the experimental group and 22 in the control group. In the quantitative dimension of the study, the data collection tools included the“Personal Information Form,”the“Preschool Social Skills Assessment Scale,”the“Social Information Processing Test for Preschool Children,”and the“Social Cognitive Skills Observation Form”developed by the researcher. In the qualitative dimension, the“Teacher Interview Form on Skills Expected to Be Acquired by Children,”the“Teacher Interview Form for the Design of the Social Cognitive Education Program,”and the“Teacher Interview Form on the Social Cognitive Education Program After Its Implementation”were utilized. The study began with validity and reliability analyses of the Social Cognitive Skills Observation Form, followed by the development and pilot implementation of the Social Cognitive Education Program based on the Social Information Processing Model. After pretests were administered to both the experimental and control groups, the program was implemented in the experimental group for 10 weeks, two days per week, with three activities per day. At the end of the intervention, posttests were administered to both groups, and retention tests were conducted four weeks later. According to the findings, the total social cognitive skills scores of the experimental group increased significantly compared to those of the control group, with a high effect size. Significant differences in favor of the experimental group were observed particularly in the subdimensions of encoding social cues, interpreting social cues, goal setting, generating alternative responses, and selecting appropriate responses. The results of the retention test indicated that the gains were maintained four weeks after the intervention. The qualitative findings further revealed that teachers reported improvements in children's ability to evaluate social situations more accurately, express their emotions more effectively, display more constructive and cooperative responses in problem situations, and demonstrate positive developments in peer relationships. Overall, the study concluded that the Social Cognitive Education Program developed based on the Social Information Processing Model is effective in improving preschool children's social cognitive skills and in ensuring the retention of these gains.