Romatoid artrit hastalığına sahip bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin serum ve tükürük biyobelirteç seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal therapy on serum and salivary biomarker levels in individuals with rheumatoid arthritis
- Tez No: 1001987
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Periodontitis, alveolar kemik, periodontal ligament ve sement dahil olmak üzere dişi destekleyen yumuşak ve sert dokuların yıkımı ile karakterize yaygın bir kronik enflamatuar hastalıktır. Periodontitis, diyabet veya nötrofil bozuklukları gibi farklı konakçı özellikleri ve sigara, alkol tüketimi ve stres gibi çevresel faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Öte yandan, periodontal bakteriyel enfeksiyon, bakteriyel pnömoni, kardiyovasküler hastalık ve otoimmün hastalıklar gibi farklı rahatsızlıkların riskinde artışla ilişkili olan sistemik bir bağışıklık yanıtını tetikler. Romatoid artrit (RA), etiyolojisi bilinmeyen, eklemlerde simetrik, erozif sinovit ile karakterize, bazen multisistem organ tutulumu, eklem yıkımı ve aşırı kemik kaybı ile seyreden ciddi bir kronik otoimmün hastalıktır. RA'nın etiyolojisi bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlığı olan bireylerde çeşitli çevresel faktörlere maruz kalma sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. RA ve periodontitis, ortak genetik ve çevresel risk faktörleri, patogenez mekanizmaları ve karmaşık multifaktöriyel patolojik süreçleri olan kronik yıkıcı inflamatuar hastalıklardır. Çeşitli çalışmalar, dişleri çevreleyen periodonsiyumun yaygın bir enflamatuar hastalığı olan ve ağızdaki bakteriler tarafından tetiklenen periodontitisin RA ile ilişkili olduğunu ve RA'da enflamasyonu başlatıp kötüleştirebileceğini öne sürmektedir. El aletleri ve ultrasonik aletlerle periodontitis tedavisinde altın standart olarak kabul edilen cerrahi olmayan periodontal tedavinin (COPT), RA'lı periodontitis hastalarının klinik sonuçlarında önemli iyileşmeler sağladığı gösterilmiştir. COPT, periodontal hastalıkların ilerlemesini durdurmak amacıyla uygulanmaktadır. Periodontitis ve RA arasındaki çift yönlü ilişkiyi destekleyen çalışmalar göz önüne alındığında, COPT'nin RA'nın klinik ve biyokimyasal değerlerini etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu noktalardan yola çıkarak çalışmamızın amacı RA'lı bireylerde serum ve tükürük ANGPTL-4, MMP-13, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ile periodontal hastalık arasındaki ilişkiyi araştırmak ve COPT'nin RA hastalık şiddeti üzerindeki etkilerini in vivo olarak değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a common chronic inflammatory disease characterised by the destruction of the soft and hard tissues supporting the tooth, including alveolar bone, periodontal ligament and cementum. Periodontitis has been associated with different host characteristics such as diabetes or neutrophil disorders and environmental factors such as smoking, alcohol consumption and stress. On the other hand, periodontal bacterial infection triggers a systemic immune response that is associated with an increased risk of different disorders such as bacterial pneumonia, cardiovascular disease and autoimmune diseases. Rheumatoid arthritis (RA) is a severe chronic autoimmune disease of unknown etiology, characterised by symmetrical, erosive synovitis of the joints, sometimes with multisystem organ involvement, joint destruction and excessive bone loss. Although the etiology of RA is unknown, it is thought to occur in individuals with genetic predisposition as a result of exposure to various environmental factors. RA and periodontitis are chronic destructive inflammatory diseases with common genetic and environmental risk factors, pathogenesis mechanisms and complex multifactorial pathological processes. Several studies suggest that periodontitis, a common inflammatory disease of the periodontium surrounding the teeth and triggered by bacteria in the mouth, is associated with RA and may initiate and worsen inflammation in RA. Non-surgical periodontal treatment (COPT), which is considered the gold standard in the treatment of periodontitis with hand instruments and ultrasonic instruments, has been shown to provide significant improvements in the clinical outcomes of periodontitis patients with RA. COPT is performed to stop the progression of periodontal diseases. Considering the studies supporting the bidirectional relationship between periodontitis and RA, it is thought that COPT may affect the clinical and biochemical values of RA. Based on these points, the aim of our study was to investigate the relationship between serum and salivary ANGPTL-4, MMP-13, TNF-α and IL-6 levels and periodontal disease in individuals with RA and to evaluate the effects of COPT on RA disease severity in vivo.