İnflamatuar bağırsak hastalığı olan bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin serum ve tükürük biyobelirteç düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal therapy on serum and salivary biomarker levels in individuals with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 1001986
  2. Yazar: HANNE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH), etiyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte, genetik duyarlılık, çevresel faktörler, mikrobiyota ve konak immün yanıtı arasındaki karmaşık etkileşimlerle karakterize edilen, gastrointestinal sistemin kronik ve tekrarlayan inflamatuar hastalığıdır. Crohn hastalığı (CH) ve Ülseratif kolit (ÜK) olmak üzere iki ana formu bulunmaktadır. İBH patogenezinin ana mekanizması, kommensal mikrobiyotaya düzensiz konak immün yanıtı ve genetik olarak yatkın bireylerde pro- ve anti-inflamatuar sitokinlerin dengesinin bozulmasıdır. Periodontitis, periodontal destek dokuların ve devamında da dişlerin kaybı ile sonuçlanan dental biyofilm ile ilişkili multifaktoriyel inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın oluşumu multifaktöriyel etkenlere bağlı olsa da bakteriyel plak primer etiyolojik faktördür ve plak içerisinde bulunan çeşitli bakteri türleri, periodontal hastalıktaki inflamatuar ve immün yanıtın başlatılmasından ve sürdürülmesinden sorumludur. Periodontal hastalıkların birçok sistemik hastalıklara/durumlara katkıda bulunduğu veya sistemik rahatsızlıkların periodontal hastalığa etki ettiği bilinmektedir. İBH ve periodontitis arasındaki ilişki, oral ve bağırsak mikrobiyomları ile konak immünoinflamatuvar yanıtı arasındaki potansiyel bağlantıya dayanmakla birlikte iki hastalık arasındaki patolojik etkileşimler henüz belirlenememiştir. Bu noktadan hareketle çalışmamızın amacı, İBH'li hastalarda periodontal durumun serum, tükürük ve diş eti biyobelirteçleri (TIM-3, TNF-α, IL-6 ve IL-17) üzerindeki etkisini incelemek ve bu değerler ile periodontal klinik parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışma, İBH ve İBH'li periodontitis hastalarında, tükürük, serum ve diş eti örneklerinde TIM-3 seviyelerinin inceleneceği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic and recurrent inflammatory disease of the gastrointestinal tract characterised by complex interactions between genetic susceptibility, environmental factors, microbiota and host immune response. It has two main forms, Crohn's disease (CD) and Ulcerative colitis (UC). The main mechanism of IBD pathogenesis is dysregulated host immune response to commensal microbiota and disruption of the balance of pro- and anti-inflammatory cytokines in genetically predisposed individuals. Periodontitis is a multifactorial inflammatory disease associated with dental biofilm resulting in the loss of periodontal supporting tissues and subsequently teeth. Although the occurrence of the disease depends on multifactorial factors, bacterial plaque is the primary etiological factor and various bacterial species found in plaque are responsible for initiating and maintaining the inflammatory and immune response in periodontal disease. Periodontal diseases are known to contribute to many systemic diseases/conditions or systemic disorders are known to affect periodontal disease. Although the relationship between IBD and periodontitis is based on the potential link between oral and intestinal microbiomes and host immunoinflammatory response, the pathological interactions between the two diseases have not yet been determined. From this point of view, the aim of our study was to investigate the effect of periodontal status on serum, saliva and gingival biomarkers (TIM-3, TNF-α, IL-6 and IL-17) in patients with IBD and to evaluate the relationship between these values and periodontal clinical parameters. This is the first study to examine TIM-3 levels in saliva, serum and gingival samples in patients with IBD and periodontitis with IBD.