CO2 lazer çıkış gücünün optimizasyonu
  1. Tez No: 10020
  2. Yazar: MAHMUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
III O Z ET Birinci bölümde gaz laserlerin tarihçesi ve çalışma prensibi açıklanarak yüksek çıkış gücüne sahip CO2 laserin ışın dağılımı ve kısaca darbeli CO2 laserden bahsedildi. îkinci bölümde» CO2 laser sistemini oluşturan elemanlar incelendi. Üçüncü bölümde» laser olayını belirten fiziki parametreler ve CO2 laserde vibrasyonel enerji transferi açıklandı. Son bölümde ise laser çıkış gücü ve kazancının optimizasyonu için gerekli olan enerji seviyelerini de ihtiva eden bir matematik model geliştirilmiş ve laser çıkış gücü için bir bilgisayar programı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the first section, the history of gas lasers and their operation principles were explained. In addition beam operation of CO2 laser beam having a high output power was explained. In the second section, the elements consisting the CO2 laser system were studied. In the third section, physical parameters which determine the laser phenomena and vibrational energy transmission in CO2 lasers were explained. In the last section, a mathematical model has been introduced containing energy levels necessary for the optimization of the output power of laser and its efficiency, and a computer program has been given for the the output power of laser.