Laparoskopik nefrektomi sırasında uygulanan mekanik ventilasyon stratejilerinin hemodinamik sonuçları
Hemodynamic outcomes of mechanical ventilation strategies applied during laparoscopic nephrectomy
- Tez No: 1002014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELZEM ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, laparoskopik cerrahi uygulanan hastalarda farklı intraoperatif ventilasyon stratejilerinin hemodinamik yanıtlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak ve elde edilen bulgular doğrultusunda uygun ventilasyon yaklaşımının belirlenmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Elektif laparoskopik nefrektomi uygulanan ASA I–III sınıfındaki 30 hasta, standart ventilasyon ve akciğer koruyucu ventilasyon (AKV) gruplarına randomize edilmiştir. Standart ventilasyon grubunda 8–10 ml/kg tidal volüm ve düşük PEEP uygulanırken, AKV grubunda 6 ml/kg tidal volüm, 5–8 cmH₂O PEEP ve periyodik rekruitment manevraları kullanılmıştır. İleri hemodinamik parametreler PRAM yöntemi ile MAP, CI, CO, SV, SVV, PPV, SVR, Ea, CPO ve CCE dahil olmak üzere yedi zaman noktasında kaydedilmiştir. Bulgular: AKV grubunda, standart ventilasyon grubuna kıyasla insüflasyon sonrası 1. saat ve eksüflasyon sonrası kardiyak indeks (CI) değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca kardiyak döngü verimliliği (CCE) çoğu ölçüm zamanında AKV lehine anlamlı saptanmıştır (p<0,05). MAP, SV, SVR, SpO₂ ve nabız değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: Bu çalışma, akciğer koruyucu ventilasyonun laparoskopik nefrektomi sırasında geç perioperatif dönemde kardiyak indeks, kardiyak output ve kardiyak döngü verimliliğini standart ventilasyona kıyasla daha iyi koruduğunu göstermiştir. Oksijenasyon ve kalp hızı olumsuz etkilenmeden elde edilen bu bulgular, AKV' nin basınçtan ziyade perfüzyonu koruyan fizyolojik ve güvenli bir ventilasyon stratejisi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Optimal intraoperative ventilation during laparoscopic surgery remains controversial, particularly regarding its hemodynamic implications under pneumoperitoneum. Objective: This study aimed to compare the perioperative hemodynamic responses associated with lung-protective ventilation (LPV) and standard ventilation strategies in patients undergoing laparoscopic nephrectomy. Methods: Thirty ASA I–III patients scheduled for elective laparoscopic nephrectomy were randomized to receive either standard ventilation (tidal volume 8–10 mL/kg with low PEEP) or LPV (tidal volume 6 mL/kg, PEEP 5–8 cmH₂O, and periodic recruitment maneuvers). Advanced hemodynamic parameters—including MAP, cardiac index (CI), cardiac output (CO), stroke volume–derived indices, cardiac cycle efficiency (CCE), and dynamic preload variables—were continuously recorded using the PRAM method at seven predefined perioperative time points. Results: While most baseline and early perioperative hemodynamic parameters were comparable between groups, CI values at the first hour after insufflation and during the post-desufflation period were higher in the LPV group (p<0.05). CCE was also consistently higher in the LPV group across several measurement points (p<0.05). No significant between-group differences were observed in MAP, systemic vascular resistance, oxygen saturation, or heart rate. Conclusion: In patients undergoing laparoscopic nephrectomy, LPV was associated with better preservation of CI, CO, and CCE during periods of increased hemodynamic stress related to pneumoperitoneum. These findings suggest that LPV may support systemic perfusion without adversely affecting oxygenation or heart rate; however, larger studies are warranted to confirm these observations.