Over kanseri tanılı hastaların destekleyici bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the supportive care needs of patients diagnosed with ovarian canser
  1. Tez No: 1002013
  2. Yazar: HÜMEYRA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma over kanseri tanılı hastaların destekleyici bakım gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, araştırma türlerinden biri olan tanımlayıcı-kesitsel tipte planlanmıştır. Çalışma verileri Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniğine ve Kemoterapi Ünitesine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan over kanseri tanılı hastalarla yüz yüze anket yapılarak elde edilmiştir. Anket formu 23 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu,31 maddelik Destekleyici Bakım Ölçeği-Kısa Formu ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışma için toplamda 139 hastaya ulaşılmıştır. Veriler IBM SPSS version 26 yazılımı kullanılarak istatistiksel programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel kararlarda p<0.05 düzeyi istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda over kanseri tanılı hastaların DBGÖ puan ortalaması 114.64 ±24.54 olduğu ve destekleyici bakım gereksinimlerinin yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Alt boyutlar incelendiğinde; Ruhsal psikolojik alt boyut puan ortalaması 34.14±9.20, Sağlık sistemi ve Bilgilendirme alt boyut puan ortalaması 36.82±10.56, Hasta bakım desteği alt boyut puan ortalması 13.88±4.17'dir. Fiziksel günlük yaşam alt boyut puan ortalaması 19.99±4.92 ve Cinsellik alt boyut puan ortalaması 9.81±3.72'dir. Araştırmaya katılan hastaların en çok sağlık sistemi ve bilgilendirme ve ruhsal/psikolojik alanlarında gereksinimleri olduğu ve bunu fiziksel/günlük yaşam, hasta bakım ve desteği ile cinsellik alanlarının takip ettiği görülmüştür. Karşılanmamış bakım gereksinimleri, kanser hastalarının stres yaşamasına, yaşam kalitesinin olumsuz olarak etkilenmesine ve tedaviye uyu zorlaştırmaktadır. Over kanseri tanısı almış kadınların yaşadıkları sorunları erken dönemde belirleyerek uygun girişimlerin planlanması ve yönetilmesi hemşireleirn sorumluluğundadır. Hemşireler tanının konulmasından itibaren hastayı merkeze alarak, bireyleri holistik bakış açısıyla destekleyici bakım gereksinimleri belirlemeli ve gereksinimlere yönelik girşimler yaparak hastanın yaşam kalitesi yükseltmelidir. Bu nedenle, over kanseri tanısı almış kadınların destekleyici bakım gereksinimlerinin bilinmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the supportive care needs of patients diagnosed with ovarian cancer. The study was planned as a descriptive-cross-sectional type, which is one of the research types. Study data were obtained by conducting a face-to-face survey with patients diagnosed with ovarian cancer who met the inclusion criteria and applied to the Gynecological Oncology Clinic and Chemotherapy Unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The survey form consists of a Personal Information Form consisting of 23 questions and a 31-item Supportive Care Scale-Short Form scale A total of 139 patients were reached for the study. Were analyzed using statistical software using IBM SPSS version 26 software. In statistical decisions, p<0.05 level was considered statistically significant. In our study, it was found that the mean DBGO score of patients diagnosed with ovarian cancer was 114.64 ±24.54 and their supportive care needs were at a high level. When the sub-dimensions are examined; The psychological psychological sub-dimension mean score is 34.14±9.20, the Health system and Information sub-dimension mean score is 36.82±10.56, the patient care support sub-dimension mean score is 13.88±4.17. The mean physical daily life subscale score is 19.99±4.92 and the sexuality subscale mean score is 9.81±3.72.It was observed that the patients participating in the research had the most needs in the areas of spiritual/psychological and healthcare system and information, followed by physical/daily life, patient care and support, and sexuality. Unmet care needs cause cancer patients to experience stress, negatively affect their quality of life, and make compliance with treatment difficult. It is the responsibility of nurses to determine the problems experienced by women diagnosed with ovarian cancer at an early stage and plan and manage appropriate interventions. Nurses focus on the patient from the moment the diagnosis is made and support individuals with a holistic perspective. The care needs should be determined and the patient's quality of life should be improved by taking interventions towards the needs. Therefore, it is important to know the supportive care needs of women diagnosed with ovarian cancer.