Yaşar Kemal'in destansı romanlarının arketipsel sembolizm açısından incelenmesi
An analysis of Yaşar Kemal's epic novels in terms of archetypal symbolism
  1. Tez No: 1002033
  2. Yazar: DUYGU BETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, birçok disiplin tarafından ele alınan arketip kavramı çerçevesinde, özellikle Carl Gustav Jung'un geliştirdiği arketipsel yaklaşım esas alınarak Yaşar Kemal'in destansı romanları incelenmiştir. Jung'un kolektif bilinçdışı kuramı doğrultusunda gerçekleştirilen bu incelemede, edebî metinlerde tekrar eden evrensel imgelerin ve sembollerin toplumsal hafızayla kurduğu ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yaşar Kemal'in düş ile gerçeği kesin sınırlarla ayırmadığı destansı romanlarında, anlatının arketipsel derinliği belirgin biçimde artmaktadır. Arketipsel edebiyat eleştirisi, metni merkeze alan bir okuma yöntemi gerektirdiğinden, yazarın romanları kavramlar ve simgeler açısından yoğun bir çözümleme alanı sunmaktadır. İncelemede ele alınan dört destansı roman, toplumun kolektif bilinçdışıyla ilgili zengin malzeme barındırması ve geniş okur kitleleri tarafından benimsenmiş olması nedeniyle tercih edilmiştir. Bu çalışma aracılığıyla, kolektif bilinçdışının bir yansıması olarak değerlendirilen sanat eserleri üzerinden Türk toplumunun tarihsel hafızası ve düşünme biçimi görünür kılınmak istenmiştir. Yaşar Kemal'in destansı romanlarında yer alan arketiplerin bütün yönleriyle tespit edilmesi, bu arketipsel imgelerin kolektif bilinçdışıyla olan bağlarının ortaya konulması ve söz konusu romanların bu kapsamda bütüncül bir yaklaşımla ele alınmamış olması, çalışmanın özgünlüğünü ve önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Yaşar Kemal's epic novels are examined within the framework of the concept of archetype, which has been addressed by many disciplines, primarily based on the archetypal approach developed by Carl Gustav Jung. In accordance with Jung's theory of the collective unconscious, this analysis seeks to reveal the relationship between universal recurring images and symbols in literary texts and social memory. In Yaşar Kemal's epic novels, where dream and reality are not separated by rigid boundaries, the archetypal depth of the narrative becomes significantly more pronounced. Since archetypal literary criticism requires a text-centered reading method, the author's novels offer a rich field of analysis in terms of concepts and symbols. The four epic novels examined in this study were selected because they contain abundant material related to the collective unconscious of society and have been widely embraced by large readerships. Through this study, it is aimed to render visible the historical memory and modes of thinking of Turkish society by means of works of art regarded as reflections of the collective unconscious. The comprehensive identification of archetypes in Yaşar Kemal's epic novels, the attempt to reveal the connections between these archetypal images and the collective unconscious, and the fact that these novels have not previously been examined holistically within this framework demonstrate the originality and significance of the present study.