Hesperidin ve Robinia pseudoacacia L. ekstraktının dual sertleşen rezin simanın mikroçekme bağlanma dayanıklılığına etkisi
The effect of hesperidin and Robinia pseudoacacia L. extract on the microtensile bond strength of a dual-cure resin cement
  1. Tez No: 1002034
  2. Yazar: BERFİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ, PROF. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; Hesperidin ve Robinia pseudoacacia L.'nin dual sertleşen rezin siman-dentin mikroçekme bağlanma dayanıklılığına (μTBS) etkisi araştırıldı. Çekilmiş üçüncü molar dişlerin oklüzal 1/3 kısmı elmas separe yardımıyla ve su soğutması altında kesilerek dentin yüzeyi açığa çıkarıldı. Preparasyonu tamamlanan her bir diş için lityum disilikat seramik overley restorasyon üretildi. Toplam 24 adet örnek, ısıl yaşlandırma uygulanıp uygulanmamasına göre rastgele iki ana gruba, ardından uygulanacak yüzey işlemine göre üç alt gruba ayrıldı: Kontrol, Kontrol + ısıl yaşlandırma, %2 Hesperidin, %2 Hesperidin + ısıl yaşlandırma, %2 Robinia pseudoacacia L. ekstraktı, %2 Robinia pseudoacacia L. ekstraktı + ısıl yaşlandırma. Yüzey işlemlerinden sonra, restorasyonlar dual sertleşen rezin siman ile simante edildi. Tüm örnekler 37°C'de distile suda 24 saat bekletildi, ısıl yaşlandırma uygulanacak gruplardaki örneklere 5000 siklus ısıl yaşlandırma uygulandı. Bağlanma dayanıklılığı testinden sonra her bir örneğin başarısızlık modu belirlendi. Stereomikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey analizi yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi (p>0.05). Gruplar arası karşılaştırmalarda iç içe ANOVA, çoklu karşılaştırmalarda ise Tukey HSD testleri kullanıldı. Kontrol ve Hesperidin grupları benzer sonuçlar gösterirken, ısıl yaşlandırma sonrası Hesperidin grubunda bağlanma dayanıklılığının kontrol grubuna kıyasla korunduğu gözlenmiştir. Robinia pseudoacacia L. grupları ise en düşük μTBS değerlerini sergilemiştir. Tüm gruplarda adeziv tip kopma baskın bulunmuştur. SEM incelemesinde kontrol grubunda az sayıda açık tübül, Hesperidin grubunda kısmen tıkalı tübüller ve Robinia pseudoacacia L. grubunda smear tabakası ile kaplı yüzey izlenmiştir. Arayüz görüntülerinde ise gruplar arasında belirgin fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of hesperidin and Robinia pseudoacacia L. on the microtensile bond strength (μTBS) of a dual-cure resin cement to dentin. The occlusal one-third of extracted third molars was sectioned using a diamond saw under water cooling to expose the dentin surface. Lithium disilicate ceramic overlay restorations were fabricated for each prepared tooth. A total of 24 specimens were randomly divided into two main groups according to thermocycling application and further subdivided into three subgroups based on surface treatment: control, control + thermocycling, 2% hesperidin, 2% hesperidin + thermocycling, 2% Robinia pseudoacacia L. extract, and 2% Robinia pseudoacacia L. extract + thermocycling. Following surface treatments, restorations were luted using a dual-cure resin cement. All specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 hours, and specimens in the thermocycling groups were subjected to 5000 cycles. After bond strength testing, failure modes were determined. Surface analyses were performed using a stereomicroscope and scanning electron microscopy (SEM). Data normality was assessed using the Shapiro–Wilk test (p>0.05). Nested ANOVA was used for group comparisons, and Tukey's HSD test was applied for multiple comparisons. While the control and hesperidin groups showed similar results, bond strength was better preserved in the hesperidin group than in the control group after thermocycling. The Robinia pseudoacacia L. groups exhibited the lowest μTBS values. Adhesive failure was predominant in all groups. SEM analysis revealed a limited number of open dentinal tubules in the control group, partially occluded tubules in the hesperidin group, and surfaces covered with a smear layer in the Robinia pseudoacacia L. group. No distinct differences were observed among groups at the interface level.