Numerical analysis of propeller induced shear stress field using MRF approach
MRF yaklaşımı ile pervane kaynaklı kayma gerılmesi alanının sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 1002084
  2. Yazar: ABDELRAHMAN ABUOBEIDA MAHIR ABDELLATIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜKSEL OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tam modellenmiş dört kanatlı bir pervane akımının hidrodinamiğini kararlı Reynolds Averaged Navier–Stokes (RANS) ve Çoklu Referans Çerçevesi (MRF) yaklaşımıyla incelemektedir. Amaç; türbülans modeli seçiminin, duvar yakını çözünürlüğünün ve basınç ayrıklaştırma yönteminin, jet davranışı ve taban kayma gerilmesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Realizable k–ε ve SST k–ω modelleri karşılaştırılmıştır. Her iki model jetin genel özelliklerini benzeştirmiştir. Ancak SST modeli, daha dar ve sürekliliği yüksek bir çekirdek korurken, Realizable k–ε modeli daha erken difüzyon ve daha geniş yayılım göstermiştir. SST modeli yaklaşık 0,078 Pa tepe kayma gerilmesi üretirken, Realizable k–ε modeli yaklaşık 0,11 Pa değerine ulaşmış ancak fiziksel olmayan simetrik loblar oluşturmuştur. D₅₀ = 0,11 mm için Shields kriteriyle yapılan karşılaştırma, model sonuçlarının hiçbirinin kritik kayma gerilmesini aşmadığını göstermiştir. Basınç ayrıklaştırma analizinde PRESTO! şemasının Second Order'a göre %25-60 oranında daha yüksek kayma gerilmesi ürettiği belirlenmiştir. Bu sonuç, pervane jetinin sayısal ayarlara duyarlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the flow hydrodynamics of a fully modelled four-bladed propeller using the steady-state Multiple Reference Frame (MRF) approach. The objective is to assess how turbulence-model selection, near-wall resolution, and pressure discretization influence the predicted jet behavior and bed shear stress. Two turbulence models - the Realizable k–ε and SST k–ω -were examined. Both reproduced the general features of a propeller jet, but the SST model maintained a narrower and more coherent core with better swirl preservation, whereas the k–ε model showed earlier diffusion and broader jet spreading. Bed shear predictions reflected these differences: SST produced a peak shear of ~0.078 Pa, while k–ε reached ~0.11 Pa but introduced nonphysical symmetric lobes. Comparison with the Shields criterion for sediment of D50=0.11 mm indicated that neither model results exceeded the critical shear threshold. A pressure discretization sensitivity analysis showed that switching from Second Order to the PRESTO! pressure scheme increased predicted shear by 25–60%. This shows the numerical sensitivity of propeller induced jet to pressure discretization choice.