Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu anadolu bölgesinin biyokütle enerji potansiyelinin araştırılması ve örnek bir çiftlik/köy tipi biyogaz tesis tasarımı
Investigation of the biomass energy potential of the eastern anatolia region and southeastern anatolia region and a design of a farm/village type biogas plant
  1. Tez No: 1002083
  2. Yazar: ABUZER DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Biyokütle enerjisi, hem sürdürülebilirliği hem de yerel kaynaklardan enerji üretme potansiyeliyle öne çıkan önemli bir alternatif enerji kaynağıdır. Türkiye'nin sahip olduğu biyokütle enerji potansiyelinin ulusal ve bölgesel düzeyde belirlenmesi, değerlendirilmesi ve etkin kullanılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tezde Doğu Anadolu Bölgesi illeri (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak) biyokütle enerji profilleri araştırılmış ve biyokütle enerji potansiyelleri incelenmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin hayvansal atıkları, bitkisel atıkları, belediye atıkları ve orman varlığı atıkları göz önüne alınarak teorik enerji eşdeğerleri ve ekonomik enerji eşdeğerleri incelenmiştir. Bu veriler kullanılarak Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin toplam biyokütle enerji potansiyelleri belirlenmiştir. Her iki bölge illerinde güncel biyokütle enerji santrallerinin kurulu güçleri ve biyokütle enerji santrali potansiyeli güncel verileri incelenmiştir. Tezde ayrıca her iki bölge illerinin hayvansal kaynaklı (büyükbaş, küçükbaş ve kümes) biyogaz üretim potansiyeli ayrıntılı olarak incelenmiş ve elektrik enerjisi eşdeğerleri belirlenmiştir. Son olarak bir çiftlik/köy tipi biyogaz tesis tasarımı yapılmıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde biyokütle enerji üretimine yönelik mevcut fırsatlar ve geliştirilmesi gereken alanlar ortaya konulmuş; bölgelerin enerji arz güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda değerlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Sonuçlar, bölgelerin biyokütleye dayalı enerji üretiminde önemli bir potansiyel barındırdığını ve bu potansiyelin etkin şekilde değerlendirilebilmesi için altyapı yatırımları, teşvik mekanizmaları ve planlama çalışmalarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Biomass energy is a significant alternative energy source, distinguished by both its sustainability and its potential to generate energy from local resources. Determining, evaluating, and effectively utilizing Türkiye's biomass energy potential at the national and regional levels is of great importance. This thesis investigates the biomass energy profiles and examines the biomass energy potentials of the provinces in the Eastern Anatolia Region (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) and the Southeastern Anatolia Region (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak). Theoretical and economic energy equivalents of animal waste, plant waste, municipal waste, and forest waste from the provinces of the Eastern and Southeastern Anatolia Regions were examined. Using this data, the total biomass energy potential of the Eastern and Southeastern Anatolia Regions was determined. Current installed capacities and biomass energy plant potential data for the provinces of both regions were also analyzed. The thesis also examines in detail the biogas production potential from animal sources (cattle, sheep, and poultry) in both regions' provinces and determines their electrical energy equivalents. Finally, a farm/village-type biogas plant design was developed. The existing opportunities and areas for development in biomass energy production in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions were identified; and suggestions were presented for evaluating these regions in line with energy supply security and sustainable development goals. The results show that the regions possess significant potential in biomass-based energy production and that infrastructure investments, incentive mechanisms, and planning studies are needed to effectively utilize this potential.