Demans hastalarında kognitif bozukluk ve disfaji ilişkisinin antropometrik ölçümlerle incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive impairmentand dysphagia in patients with dementia using anthropometricmeasurements
- Tez No: 1002093
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR PEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Anatomi, Nutrition and Dietetics, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
Demans, bilişsel işlevlerin ilerleyici bir şekilde bozulduğu, genellikle yaşlı bireylerde görülen nörolojik bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı, vaskülerdemans ve Lewycisimciklidemans gibi farklı alt tipleri bulunmakla birlikte, demans hastalığının temel özellikleri arasında hafıza, dikkat, dil ve diğer bilişsel işlevlerdeki bozulmalar yer almaktadır. Bu kognitif bozukluklar, hastaların günlük yaşam aktivitelerini zorlaştırarak, bağımsızlıklarını kaybetmelerine ve genel yaşam kalitelerinin düşmesine neden olabilir. Demans hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir diğer önemli sağlık sorunu ise disfajidir. Disfaji, yutma güçlüğü olarak tanımlanır ve genellikle demans hastalarında yutkunma yeteneğini etkileyen bir durumdur. Yutma fonksiyonundaki bozulma, beslenme ve sıvı alımını engelleyebilir. Bu durum, aspirasyonpnömonisi, malnütrisyon ve dehidrasyon gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Disfaji, demansın ilerleyen evrelerinde daha belirgin hale gelir ve tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde olumsuz etkiler. Literatürde, kognitif bozuklukların disfaji üzerindeki etkileri üzerine bazı çalışmalar bulunmaktadır, ancak bu iki durum arasındaki ilişkiyi derinlemesine inceleyen sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. Özellikle, demans hastalarında kognitif bozuklukların disfajiyi nasıl etkilediğine dair net bir anlayış bulunmamaktadır. Demans hastalarının yutma fonksiyonlarındaki bozulmaların, yalnızca fiziksel yutma yeteneğiyle değil, aynı zamanda bilişsel işlevlerle de ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Örneğin, bilişsel bozulmaların, hastaların yutma sırasında uygun kas koordinasyonu sağlamalarını zorlaştırabileceği ve bu durumun disfajiyi daha da şiddetlendirebileceği öne sürülmektedir. Bu çalışma, demans hastalarında kognitif bozukluk ve disfaji arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu ilişkinin anlaşılması, hem erken tanı hem de tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Kognitif işlevlerin desteklenmesi ve yutma fonksiyonlarının iyileştirilmesi için multidisipliner bir yaklaşımın gerekliliği, bu araştırmanın temel varsayımlarından biridir. Demans hastalarına yönelik daha etkili tedavi ve bakım stratejilerinin oluşturulabilmesi için bu ilişkinin daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Dementia is a neurological disorder characterized by the progressive deterioration of cognitive functions, typically seen in older individuals. Although there are different subtypes of dementia, such as Alzheimer's disease, vascular dementia, and Lewy body dementia, the core features of dementia include impairments in memory, attention, language, and other cognitive functions. These cognitive impairments can make daily living activities more difficult, leading to a loss of independence and a decline in the overall quality of life. Another common health issue encountered in dementia patients is dysphagia, or difficulty swallowing. Dysphagia is a condition that affects the ability to swallow and is commonly observed in dementia patients. Impairments in swallowing can hinder food and fluid intake, leading to serious health complications such as aspiration pneumonia, malnutrition, and dehydration. Dysphagia becomes more pronounced in the later stages of dementia and, if untreated, can severely impact the patient's quality of life. There are some studies in the literature examining the effects of cognitive impairments on dysphagia, but limited research has deeply explored the relationship between these two conditions. In particular, there is no clear understanding of how cognitive impairments in dementia patients affect dysphagia. It is believed that the impairments in swallowing function may not only be linked to the physical ability to swallow but also to cognitive functions. For example, cognitive impairments may make it harder for patients to maintain proper muscle coordination during swallowing, which could further exacerbate dysphagia. This study aims to investigate the relationship between cognitive impairment and dysphagia in dementia patients. Understanding this relationship is of great importance for both early diagnosis and the development of treatment approaches. One of the key assumptions of this research is the need for a multidisciplinary approach to support cognitive functions and improve swallowing abilities. A more detailed exploration of this relationship is required to develop more effective treatment and care strategies for dementia patients.