Tiroid ince iğne biyopsisi sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün kaygı düzeyine, ağrı şiddetine ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of virtual reality glasses on applied during thyroid fine needle aspiration biopsy on anxiety level, pain intensity and patient satisfaction
- Tez No: 1002094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜNAZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sanal gerçeklik gözlüğünün tiroid ince iğne biyopsisi uygulanacak hastalarda sanal gerçeklik gözlüğünün kaygı düzeylerine, ağrı şiddetine ve hasta memnuniyetine etkisinin incelenmesi amacıyla yarı deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, İstanbul'da şehir hastanesinin endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları polikliniğine başvuran ve tedavisini bu birimde sürdüren 80 hasta (40 girişim grubu, 40 kontrol grubu) dahil edildi. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Kaygının Fizyolojik Belirtileri İzlem Formu, Görsel Analog Skala ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulamasından Memnuniyet Formu kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Her iki grupta işlem öncesine kıyasla kalp atım hızında anlamlı bir azalma tespit edilmiştir (p=0,008). Girişim grubunda işlem sonrası durumluk kaygı seviyelerinde (p=0,050) ve diastolik kan basıncında (p=0,031) anlamlı bir azalma saptanmıştır. Çalışma sonucunda hastaların %77,5'ı tekrar uygulama yapılırsa sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayı istediğini, %77,5'i tiroid ince iğne biyopsisi yaptıracak hastalara sanal gözlük kullanmayı önerdiğini bildirdi. Sonuç olarak, sanal gerçeklik gözlüğünün, durumluk kaygı düzeylerinde, diastolik kan basıncında ve kalp atım hızında anlamlı düşüş sağlama potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Sanal gerçeklik gözlüğünün tiroid ince iğne biyopsisi sırasında hemşireler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental research with a pre-test and post-test control group without randomization, aiming to investigate the effects of virtual reality glasses on anxiety levels, pain intensity, and patient satisfaction in patients undergoing thyroid fine needle biopsy. The study included 80 patients (40 intervention group, 40 control group) who were admitted to the endocrinology and metabolic diseases policlinic of a city hospital in Istanbul and continued their treatment in this unit. Data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form, State and Trait Anxiety Inventory, Physiological Symptoms of Anxiety Monitoring Form, Visual Analog Scale, and Virtual Reality Glasses Application Satisfaction Form.A significant decrease in heart rate was observed in both groups compared to the baseline (p=0.008). In the intervention group, there was a significant reduction in state anxiety levels (p=0.050) and diastolic blood pressure (p=0.031) after the procedure. The results showed that 77.5% of the patients expressed a desire to use the virtual reality glasses again if the procedure was repeated, and 77.5% recommended the use of virtual reality glasses for patients undergoing thyroid fine needle biopsy. In conclusion, the study demonstrates that virtual reality glasses have the potential to significantly reduce state anxiety levels, diastolic blood pressure, and heart rate. It is recommended that the use of virtual reality glasses by nurses during thyroid fine needle biopsy procedures be more widely implemented.