Aerodynamic analysis and controller integration of amoving horizontal tail for a utility helicopter with asingle main rotor
Tek ana rotorlu genel maksat helikopteri için hareketli yatay kuyruğun aerodinamik analizleri ve kontrolcüye entegrasyonu
  1. Tez No: 1002181
  2. Yazar: KAAN EGE TIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, tek ana rotorlu bir genel maksat helikopteri için hareketli bir yatay kuyruğun, uçuş kontrol sistemini desteklemek amacıyla yedek bir kontrol eyleyicisi olarak boylamsal kontrolde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada, ana rotor/yatay kuyruk sisteminin orta-sadakat seviyeli aerodinamik analizleri ile genel maksat helikopterinin doğrusal olmayan uçuş mekaniği modelleme ve simülasyonunu birleştiren ayrıştırılmış bir simülasyon yaklaşımı benimsenmiştir. İlk olarak, kuyruk bölgesindeki karmaşık ve zamana bağlı aerodinamik ortam, Yeniden Formüle Edilmiş Girdap Parçacık Yöntemi ile çözümlenmiştir; bu yöntem, ana rotor iz bölgesi ile etkileşim nedeniyle yatay kuyruk yükleme koşullarının ve kuyruk çevresindeki akış alanının uçuş hızına büyük ölçüde bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Uçuş dinamikleri simülasyon aracı kullanılarak yapılan duyarlılık analizleri, yatay kuyruk açısının değiştirilmesinin gövde denge tutumunu ve boylamasına kontrol girdilerini önemli ölçüde değiştirdiğini doğrulamaktadır. Daha sonra, öncelik tabanlı, kural tabanlı ve frekans tabanlı olmak üzere üç farklı kontrol dağıtım yaklaşımı, genel maksat helikopterinin kontrol sistemine entegre edilerek uçuş dinamiği simülasyon aracı ile test edilmiştir. Karşılaştırmalı simülasyonların sonuçları, frekans tabanlı yöntemin üstün rotor yük azaltma performansı sunarken, yatay kuyruk üzerinde büyük yer değiştirme talepleri yarattığını göstermektedir. Sonuç olarak, kural tabanlı tahsis, farklı hatve açısı ayarlarına sahip hareketli yatay kuyruk kullanılarak ana rotor kontrol çabasını etkili bir şekilde azaltan uygun bir strateji olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the feasibility of utilizing a moving horizontal tail for a utility helicopter with a single main rotor as a redundant control surface in the longitudinal control to augment the flight control system. A decoupled simulation approach is adopted, combining mid fidelity aerodynamic analysis of the main rotor/horizontal tail system with nonlinear flight mechanics modeling and simulation of the utility helicopter. First, the complex unsteady aerodynamic environment in the empennage region is resolved using the Reformulated Vortex Particle Method, which reveals that loading conditions and flow field around the horizontal tail due to the interaction with the main rotor wake are highly dependent on flight speed. The sensitivity analyses using the flight dynamics simulation tool confirm that changing horizontal tail in cidence angle significantly alters the fuselage trim attitude and longitudinal control inputs. Then, three different control allocation approaches, which are the priority based, rule-based, and frequency-based approaches, are integrated into the utility helicopter control system and tested with the flight dynamics simulation tool. The results of the comparative simulations show that while the frequency-based method offers superior rotor offloading, it imposes large displacement demands on the horizontal tail. As a result, the rule-based allocation is identified as a suitable strategy, effectively reducing main rotor control effort by using the movable horizontal tail with different pitch angle settings.