Ultrasonik görüntüleme metodları
- Tez No: 10022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
III ÖZET Ultrasonik görüntüleme günümüzde tıp' da gittikçe artan bir öneme sahip olmakta ve önemli bir teşhis cihazı olarak X-ışını görüntüle menin ve nükleer tıpbın yerini almaktadır. Birçok durumda ultrasonik görüntüleme ideal teşhis cihazıdır, çünkü yalnız ultrasonik dalgalar iyonize olmayan bir forma sahiptirler. Bu çalışmada, birinci bölüm ultrasonik dalgaların ve görüntülemenin önemini açıklar. İkinci bölümde, dalgaların ve basit harmonik hareketin ifadeleri kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, maddenin akustik empedansı ultrasonik dalgaların zayıflaması, saçılması, kırılması, kırınımı, yansıması, ultrasonik yoğunluk, Doppler etkileri ve ultrasonik dönüştürücü açıklanmıştır. Son bölümde ise, ultrasonik görüntüleme metodları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ultrasound imaging is becoming incresingly important in medicine and is taking its place along with x-rs.y and nuclear medicine as an important diagnostic tool. In many ways, the ultrasound imaging is an ideal diagnostic tool because only the ultrasonic waves have nonionizing form. In this study, first section expresses the importance of the ultrasonic waves and imaging. In the second section, the basic expressions of the waves and the simple harmonic motion have been explained briefly. In the third section, ths acoustical impedance of the material, the reflection, the refraction, the diffraction, the scattering and the attenuation of the ultrasonic waves, ultrasonic intensity doppler effects and the ultrasonic transducer have been explained In the last section, the ultrasonic imaging methods have been presented.