Havacılık uygulamalarında kullanılan güç dönüştürücülerinin çok amaçlı optimizasyon teknikleri ile analizi
Analysis of power converters used in aviation applications using multi-objective optimization techniques
  1. Tez No: 1002209
  2. Yazar: TAHA YASİN KIYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN NUR BEKİROĞLU, PROF. DR. ATİYE HÜLYA OBDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde havacılık uygulamalarında elektrik enerjisi kullanımının yaygınlaşması“Daha Elektrikli Uçak”(More Electric Aircraft - MEA) kavramını beraberinde getirmiştir. MEA konsepti kapsamında, generatörler tarafından üretilen 270 Vdc seviyesindeki yüksek gerilimin, sensörler, aktüatörler ve aviyonik sistemler gibi yükleri besleyebilmesi için 28 Vdc ve 5 Vdc seviyelerine düşürülmesi gerekmektedir. Geleneksel DC-DC dönüştürücüler havacılık uygulamalarının gerektirdiği yüksek verim ve termal yönetim standartlarını karşılamakta sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada; söz konusu problemlere çözüm sunmak amacıyla, 270 Vdc giriş gerilimini 28 Vdc seviyesine dönüştüren, NSGA-II algoritması kullanılarak çok amaçlı optimize edilmiş bir LLC rezonans dönüştürücü önerilmektedir. Tasarım sürecinde optimum sonuçlara ulaşmak için Pareto-Frontier yaklaşımı kullanılmış ve elde edilen bulgular simülasyonlarla doğrulanmıştır. Geliştirilen LLC dönüştürücü; 280 W çıkış gücü sağlamaktadır. Çalışma kapsamında ayrıca, uçak içi taşınabilir cihazların ve eğlence sistemlerinin beslenebilmesi amacıyla, 28 Vdc barasını kullanan, 10 W gücünde ve 5 Vdc çıkışlı geleneksel bir düşürücü (buck) dönüştürücü NSGA-III algoritması ile optimize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen dönüştürücü tasarımlarının havacılık sistemlerinin zorunlu gereksinimlerini karşıladığını ve geleneksel yöntemlere kıyasla güçlü bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing utilization of electrical energy in modern aviation applications has introduced the concept of the“More Electric Aircraft”(MEA). Within the MEA framework, the high voltage level of 270 Vdc generated by sources must be stepped down to 28 Vdc and 5 Vdc to power loads such as sensors, actuators, and avionics systems. Conventional DC-DC converters are limited in meeting the high efficiency and thermal management standards required by aviation applications. In this study, to address these challenges, an LLC resonant converter converting 270 Vdc input voltage to 28 Vdc is proposed, which has been multi-objectively optimized using the NSGA-II algorithm. The Pareto-Frontier approach was utilized during the design process to achieve optimal results, and the findings were validated through simulations. The developed LLC converter provides an output power of 280 W. Furthermore, within the scope of this study, a conventional buck converter utilizing the 28 Vdc bus to provide 10 W of power at a 5 Vdc output was optimized using the NSGA-III algorithm to supply in-flight portable devices and entertainment systems. The obtained results demonstrate that the proposed converter designs satisfy the stringent requirements of aviation systems and present a robust alternative to conventional methods.