Artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına motivasyonlarına ve aktif öğrenmelerine etkisi
The effect of augmented reality applications on students' academic achievement, motivation end active learning
- Tez No: 1002210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve aktif öğrenmelerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Van ilinde bulunan bir devlet ortaokulunun 2 farklı şubesinde öğrenim gören toplam 40 (DG=22) ve (KG=18) kişiden oluşan yedinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin; akademik başarılarını belirlemek için Etkin Vatandaşlık Öğrenme Alanı Akademik Başarı Testi (EVABT), motivasyonlarını belirlemek için Sosyal Bilgiler Motivasyon Ölçeği (SBMÖ), öğrencilerin derse aktif katılımlarını belirlemek için Sosyal Bilgiler Dersi Aktif Öğrenme Süreci Ölçeği (SBAÖSÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri, bağımsız gruplar t testi ve bağımlı gruplar t testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmada, gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı testi ön-test ve son-test puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyon ölçeği ön-test ve son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin aktif öğrenme süreci ölçeğinde ön-test ve son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda analiz edilen verilere göre artırılmış gerçeklik uygulamalarının Sosyal Bilgiler dersinde kullanımının; öğrencilerin akademik başarılarında olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak öğrencilerin, derse yönelik olarak motivasyonlarına ve aktif öğrenme düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effects of augmented reality applications on students' academic achievement, motivation, and active learning. Method: This study employed a quasi-experimental design, a quantitative research approach. The study group consisted of 40 (DG=22) and (KG=18) seventh-grade students from two different branches of a public middle school in Van province. The data collection instruments used were: the Active Citizenship Learning Area Academic Achievement Test (EVABT) to determine academic achievement, the Social Studies Motivation Scale (SBMÖ) to determine motivation, and the Social Studies Active Learning Process Scale (SBAÖSÖ) to determine active participation in class. The data were analyzed using independent samples t-test and dependent samples t-test. Findings: The study revealed a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups on the academic achievement test, favoring the post-test score. However, no significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups on the motivation scale for social studies, favoring the experimental group. Similarly, no significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups on the active learning process scale, favoring the experimental group. Conclusions: According to the data analyzed in the research, the use of augmented reality applications in Social Studies lessons was found to have a positive effect on students' academic achievement. However, it was concluded that there was no significant difference in students' motivation towards the lesson and their level of active learning.