The impact of recycling campaigns on environmental awareness: A quantitative research for secondary school students
  1. Tez No: 1002225
  2. Yazar: DEMET AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan nüfus, hızlı kentleşme ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi, atık miktarını arttırmakta ve çevresel sorunları daha görünür hale getirmektedir. Bu nedenle çevresel farkındalığın bireysel ve toplumsal düzeyde geliştirilmesi sürdürülebilir bir yaşam için zorunlu hale gelmiştir. Eğitim kurumları, çevreye karşı gerekli sorumluluk bilincini geliştiren, sürdürülebilir yaşam pratiklerini teşvik eden ve toplumsal dönüşümün temelini güçlendiren kritik aktörler olarak çevre bilinci oluşturma sürecinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim düzeyindeki eğitim kurumlarında yürütülen geri dönüşüm kampanyalarının, öğrencilerin çevre bilinci üzerindeki etkilerini incelemektir. Öğrencilerin geri dönüşüm hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının demografik değişikliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve okul ortamında gerçekleştirilen geri dönüşüme yönelik eğitim ve etkinliklerin çevre bilincini nasıl etkilediği nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu kapsamda 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Batman ilinde bulunan ve yedi ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 623 öğrenciye, çevrimiçi-basılı anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programıyla analiz edilip analiz sürecinde ve sonuçların yordanmasında yapay zekâ tabanlı Chatgpt-4.o ve Python uygulamalarından yararlanılmıştır. Bulgular, geri dönüşüm kampanyalarının öğrencilerin çevreye yönelik duyarlılık ve davranışlarında belirli ölçüde olumlu değişim sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut çalışma, eğitim alanındaki geri dönüşüm kampanyalarının önemini vurgularken, çevre bilincini güçlendirmeye yönelik etkinliklerin geliştirilmesine katkı sağlamakta ve çevre odaklı kampanyaların etkililiğine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing population, rapid urbanization, and changing consumption habits are increasing the amount of waste and making environmental problems more visible. Therefore, developing environmental awareness at the individual and societal levels has become essential for sustainable living. Educational institutions play a critical role in the process of raising environmental awareness as key actors that develop the necessary sense of responsibility towards the environment, encourage sustainable living practices, and strengthen the foundations of social transformation. The aim of this study is to examine the effects of recycling campaigns carried out in secondary education institutions on students' environmental awareness. Quantitative methods were used to analyze whether students' knowledge, attitudes, and behaviors regarding recycling differed according to demographic changes and how recycling education and activities carried out in the school environment affected environmental awareness. Within this scope, an online-printed questionnaire was administered to 623 students studying at seven secondary education institutions in Batman province during the 2024-2025 academic year. The data obtained were analyzed using the SPSS program, and artificial intelligence-based Chatgpt-4.o and Python applications were used in the analysis process and interpretation of the results. The findings reveal that recycling campaigns brought about a certain degree of positive change in students' environmental awareness and behavior. This study emphasizes the importance of recycling campaigns in education, contributes to the development of activities aimed at strengthening environmental awareness, and offers recommendations regarding the effectiveness of environmentally focused campaigns.