Hanover ressamı
Hanover painter
  1. Tez No: 100223
  2. Yazar: BANU MÜDERRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, pişmiş toprak Klazomenai tipi lahit bezeyen ve erken lahit ressamlarından biri olan Hanover ressamının stilini araştırmaktır. Ressama ait daha önce birçok kez yayınlanan sekiz ayrı lahit ve lahit parçalan bulunmaktadır. Bunlar C.l, C.2, C.2a, C.3, C.4, C.5, C.6 ve C.7 Ümitleridir. Hanover ressamının şimdiye kadar stilini ve kronolojisini içeren detaylı bir çalışma yapılmamıştır. C.8 olarak adlandırdığım, 1979 yılında Klazomenai antik kentinde bir tümülüsten ele geçen lahit, Hanover ressamının kariyerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu örnek bizlere, Hanover ressamının stil gelişimi ve ressamın diğer lahit ressamları ile ilişkilerinin belirlenmesi açısından yeni bakış açıları kazandırmıştır. C.8 lahti, siyah ve rezerve figür tekniği ile bezenmiş bir lahit olup, M.Ö. 6 yüzyılın ortasına verdiğim C.l, C.2, C.2a, C.3, C.5 ve C.6 lahitlerinden daha sonraki bir tarihte yapılmış olmalıdır. Cook tarafından C.4 ve C.7 olarak numaralandırılan lahitler ise C.8 ile aynı zamanda, M.Ö. 6 yüzyılın sonunda yapılmış olmalıdırlar. S. 1(82/10) olarak adlandırdığım diğer bir lahit ise, Klazomenai Yıldıztepe nekropolisinden 1982 yılında ele geçmiştir. Yıldıztepe nekropolisi bu lahit için M.Ö. 546 ve öncesi bir tarihi vermektedir. Bu lahit ilk bulunduğunda Hanover ressamına ait olduğu düşünülmüş, çalışmam sonucunda ise S.1 lahti ile Hanover ressamı arasında direkt bir bağlantı görülememiştir. S.1 lahtinin stil özellikleri, Hanover ressamının yanında çalışmış başka bir ressama işaret etmektedir. Stockholm 1671 ressamı olarak adlandırdığım bu ressam S.l ve S. 2 lahitlerini bezemiştir. Konuyu özetlersek, Klazomenai erken lahit ressamlarından biri olan Hanover ressamının çalıştığı tarihler için M.Ö. 560 ve M.Ö. 520 yılları uygun düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analysis the style of Hanover Painter, Who was one of the prolific artists of terracotta sarcophagi of Clazomenae. Among the works of this artist the eight sarcophagi Which some of them have fragments, C.l, C.2, C.2a, C.3,C4, C.5, C.6 and C.7, all were published many times before. Still however, there is no detailed study devoted to Hanover Painter's career, style and his chronology. One of the new sarcophagus, as I call it C.8, is uncovered at Clazomenae in tumulus in 1979 and his surroundings have significant place in particular for the artistic career of Hanover Painter. This example offer us new insights especially about the development of his style and his place among the other individuals who were also sarcophagi painters. The sarcophagus C.8 which has decorations in black figure style and reserve animal style, should be later than C.l, C.2, C.2a, C.3, C.5 and C.6 which conventionally dated to the middle archaic period. Cook called it, C.7 and C.4, must have been made by Hanover painter in the same time with C.8 which conventionally dated to the late archaic period. The other sarcophagus, as I call S. 1(82/10), was found Yıldıztepe nekropolis in 1982 at Clazomenae. Yıldıztepe necropolis suggests a date earlier than 546 B.C. for this sarcophagus. When it was found this sarcophagus was thought to be an important source which played significant role to argument style and chronology of the Hanover Painter. After the analysis of the style of this sarcophagus showed us that there is no direct connections between S.I and Hanover painters. As this style showed us S.l painter could work with Hanover painter. As I call Stockholm 1671 painter must have been painted S. 1 and S.2. In Conclusions, the over all analysis of Clazomenian terracotta sarcophagi attributed to the artist, suggest an approximate date 560 to 520 B.C. for the career Hanover Painters.