İlköğretimdeki öğrencilerin boş zamanlar ile ilgili uygulamalarının halk bilimsel değerlendirilmesi
Critic of the spare times activities of primari education students from the view point of folklore
- Tez No: 100222
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
203 ÖZET Bu çalışmada, öğrencilerin boş zamanlarında yaptıkları etkinliklerin neler olduğu, sözlü kültür ürünlerinden mâni, fikra, bilmece, tekerleme ile çocuk oyunları ve spor ile ilgili etkinlikler, alan araştırması sonucunda derlenmiş ve halk bilimsel açıdan yorumlanmıştır. Boş zaman ve rekreasyon kavramlarına ilişkin bir çok tanım yapılmasına rağmen ortak bir tanım ve sınıflandırmada bileşilmediği anlaşılmıştır. Eğitim kadar boş zaman eğitiminin de önemli olduğu ve okullarda bu konu ile ilgili uygulamalara tam olarak geçilemediği görülmüştür. Kültürün aktarılması ve geliştirilmesi yönünden boş zaman eğitimine gereken önem verilmelidir. Sözlü kültür ürünlerinden mâni, fikra, bilmece ve tekerlemeler ile çocuk oyunlarının, yaşamlan çevrenin sosyo-ekonomik yapısına göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Tekerlemelerin daha çok çocuk oyunlarına bağlı olarak söylendiği anlaşılmıştır. Geleneksel yaşantı biçiminin hâkim olduğu çevrede, çevrenin gelenek ve göreneklerine bağlı olarak bu ürünlerin canlılığını koruduğu anlaşılmıştır. Değişen zaman ve koşullarla birlikte kültürel zenginliğimizin bu önemli ürünleri yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.
Özet (Çeviri)
204 ABSTRACT In this study, which activities that sutudents do at their spare times have been determined and activities related with mani (a traditional Turkish quarrain form), anecdote tekerleme ( a playful formula found in folk narratives), puzzel, games and sport have been collected with a field research and interpreted from the viewpoint of folklore. It has been understood that there is not a unity in a common one although there are many definitions for concepts of spare time recration. In spite of spare time training is as important as education, it is seen that all the activities related wiht the subject are not being carried out schools. The required importance should be given to spare time training for to develop and to transfer culture. It is seen that mani, anecdote, puzzle and tekerlemes and kid's games are showing some differences wiht respect to socio- economic structure of environment in which students live. It is undersood that tekerlemes are used depending on child games. In a social environment where traditional way of life is powerful these product are keeping their liveliness in a harmony with traditions and customs. Wiht the changing and situations these important products of our cultural affluence are ceasing to be gradually.