Klazomenai Yıldıztepe nekropolisi
Yıldıztepe necropolis of Clazomenae
  1. Tez No: 155554
  2. Yazar: ÜMİT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET 1979-1982 yılları arasında kazı çalışmaları yapılan Yıldıztepe nckropolisinde, toplam 102 mezar açığa çıkarılmıştır. Ele geçen mezarlardan yetmiş biri Arkaik döneme, altı tanesi ise Klasik ve Hellcnistik döneme aittir. Alanın tabakalanması ve kronolojik veriler dikkate alınarak yapılan tez çalışmasında. Yıldıztepe nekropolisinde dört ayrı gömü evresinin var olduğu saptanmıştır. Kuruluş evresi 660-640, Birinci gömü evresi 570/560-550. İkinci gömü evresi 525-500/490 ve Üçüncü gömü evresi ise 4. yüzyıla tarihlenmektedir. Nekropolisin üçüncü gömü evresi alanın en sık kullanım gördüğü dönemdir. Büyük çoğunluğu amphora ve lahit mezarlardan oluşan İkinci evre mezarları üst üste gömülmüşlerdir. Bu haliyle, İkinci evre gömüleri, birbirlerini gözeterek aynı hizada gömülen Birinci evre mezarlarından, ölü gömme gelenekleri açısından ayrılırlar. Nekropolisin tabaka verileri sayesinde, bugüne kadar doğru kabul edilen Klazomenai lahitleri kronolojisi değişmiştir. Erken lahit ressamlarının 530 yılları sonrasına ait olan çalışma tarihleri, 550 yıllan öncesine çekilmiştir. Figürlü lahit bezeyen Borelli ve Hanover ressamlarının aynı zamanda vazo da bezedikleri görülmüştür. Nekropolisin ortaya koyduğu diğer bir sonuç, figürlü (ahitlerle basit bezemeli lahitlerin beraber, aynı dönem içerisinde kullanıldıklarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Yıldıztepe Necropolis which has been excavated between 1979-1982. a total of 102 graves have been brought to light. 71 of these graves belong to Archaic period and six of them belong to Classical and Hellenistic periods. In this thesis which has been based on stratigraphy of the necropolis and chronological data, four different burial phases have been determined. The foundation phase of the necropolis is dated to 660-640 B.C.. first burial phase back to 570/560-550 B.C.. second phase to 525-500/490 and third phase back to 4. century B.C. The second burial phase is the busiest period in the necropolis. The graves of the second phase which are mostly consisted of amphorae and sarcophagi have been found on top of each other. In this sense, the graves of the second burial phase differentiate from the first burial phases graves in terms of burial customs where the burials are aligned of the same level. As a result of the data that comes from the stratigraphy of the Necropolis, the chronology of Clazomcnian sarcophagi has been revised. The former dating of past 530 B.C. for the workers of early sarcophagi painters has been withdrawn back to 550 B.C. It has also been clear that Borelli and Hannover painters who were renowned for their work on figured sreophagi. painted vases as well. Another important result that comes from the excavations at the necropolis is that figured sarcophagi have been in use along with the simply decorated sarcophagi at the same time.