Edebi devirler arası bir karşılaştırma: Klopstock, Kleist ve Grabbe'nin 'Hermann Savaşı'
A Comperision between literary centures: Klopstock, Kleist and Grabbe's 'Hermann Battle'
- Tez No: 100228
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜLDEN ESEMENLİ SÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ekeyılmaz, Handan, Edebi Devirler Arası bir Karşılaştırma: Klopstock. Kleist ve Grabbe'nin“Hermann Savası”. Yüksek Lisanz Tezi, Danışman: Doç.Dr. Gönülden Esemenli Söker, 113s. Bu çalışmada Friedrich Gottlieb Klopstock'un Dindarlık ve Duygululuk akımında (Pietizmus und Empfindsamkeit), Heinrich von Kleist'in Klasizm ve Romantizm arası dönemde ve Christian Dietrich Grabbe'nin Genç Almanya akımında (Das Junge Deutschland) kaleme aldıkları“Hermann Savaşı”(Hermannsschlacht) adlı eserleri ait oldukları devirlerin ışığı altında incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Söz konusu akımların önemli temsilcileri Klopstock, Kleist ve Grabbe eserleri Alman birliği ve Alman milliyetçiliği konusunda yaşadıkları devrin etkisiyle farklı bakış açılarından yola çıkarak yazmışlardır. Her üç yazarın“Hermann Savaşı”adlı eserlerinin ortak yönü Romalı tarihçi Tacitus'un antik yazılarından etkilenmiş olmalarından dolayı, çalışmada Tacitus'un önemli iki eseri“Germania”ve“Annales”tanıtılmıştır. Çalışmanın karşılaştırma bölümünde söz konusu üç eser, kaynak, vatanseverlik, milliyetçilik ve dinden oluşan konu, karakter seçimi, oyun tekniği, genel yapı ve dil açılarından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ekeyılmaz, Handan, A Comperison Between Literary Centuries: Klopstock. Kleist and Grabbe's“Hermann Battle”. Master's Thesis, Advisor: Doç.Dr. Gönülden Esemenli Söker, 113p. In this study the drams named“Hermann Battle”of the three writters Friedrich Gottlieb Klopstock affected by the school of“Religion and Sensitivity”, Heinrich von Kleist in the era between Classism and the Romantism and Christian Dietrich Grabbe's“Young Germany”school style are compared and examined within the pretext of their eras. The important writers of the mentioned echoless Klopstock, Kleist and Grabbe had written their drams with different point of views, getting affected by the era of German Unionism and Nationalism that they have lived in. The common side of the dram“Hermann Battle”of all three writers is that, they got affected from the Roman historian Tacitus antique writings. In this study the two important writings of Tacitus“Germania”and“Annales”have been presented. In the conclusion part of this study, those three drams are compared within the frame of source, the patriotism, the nationalism and the religion, the characters that are developed around the main figures, the techniques of writings and acting, the general structure and the language.