Orta Çağ Avrupası'nda Benedikten Tarikatı'nın etkisi
The influence of Benedict's Order in Medieval Europe
  1. Tez No: 1002317
  2. Yazar: ÖZLEM ONATER ERSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Benedikten manastırlarında gündelik hayatı, kurallarını ve topluma olan etkilerinin inceleyerek erken dönem Hristiyanlığına ve Orta Çağ tarihine ışık tutmasını hedeflenmektedir. Araştırmada, Aziz Benedikt tarafından oluşturulan“Benedikt Kuralları”nın manastır yaşamındaki rolü detaylı bir şekilde ele alınmış, bu kuralların ruhani ve maddi boyutları irdelenmiştir. Ayrıca, bu kuralların ibadet, çalışma, yoksulluk, itaat ve toplumsal dayanışma gibi temel ilkeler üzerinden manastırların işleyişini nasıl şekillendirdiğini açıklamaya çalışmıştır. Bunlardan sonra çalışmamızın asıl unsuru olarak bu manastırların Avrupa toplumun siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamına ne şekilde etki ettiği üzerinde durulmuştur. Araştırma, nitel bir yöntemle hazırlanmış olup dönemin birincil kaynaklarının yanı sıra modern akademik literatürden de yararlanılmıştır. Sonuçlar, manastırların sadece ruhani bir merkez olmadığını, aynı zamanda tarım, eğitim ve sağlık gibi alanlarda toplum için bir hizmet merkezi olarak da işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Benedikten Kuralları'nın, Batı manastır geleneğinin temel taşlarından biri olarak, toplumsal dayanışma ile dini pratiğin birleştiricisi olduğu vurgulanmıştır. Çalışmamızın söz konusu manastırların kültürel ve dini etkilerini anlamak için yeni bir bakış açısı sunmasının yanı sıra literatüre katkı sağlaması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
This study sheds light on early Christian and medieval history by examining daily life, regulations, and the societal influence of Benedictine monasteries. The research provides a detailed analysis of the“Rule of Saint Benedict”established by Saint Benedict, focusing on its role within monastic life and exploring both its spiritual and material dimensions. It also seeks to explain how these rules shaped the functioning of monasteries through core principles such as worship, labor, poverty, obedience, and social solidarity. The study employs a qualitative method, drawing upon both primary sources from the period and modern academic literature. The findings reveal that monasteries were not only spiritual centers but also served as community hubs providing services in agriculture, education, and healthcare. Furthermore, the study emphasizes that the Rule of Saint Benedict, as one of the cornerstones of the Western monastic tradition, acted as a unifying force between social solidarity and religious practice. In this context, the study aims to offer a new perspective for understanding the social, cultural, and religious impacts of the Benedictine tradition and to contribute to the existing body of literature.