Çevre sorunlarının Iğdır'daki üniversite öğrencilerinin oy verme tercihlerine etkisi üzerine bir analiz
An analysis of the impact of environmental issues on the voting preferences of university students in Iğdir
- Tez No: 1002318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KONURALP, DOÇ. DR. SELÇUK GÜRÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevresel kaygıların üniversite öğrencilerinin oy verme davranışları üzerindeki etkisini Iğdır Üniversitesi örneğinde incelemektedir. Çevre krizlerinin gündemdeki ağırlığı ve genç seçmenlerin konu-odaklı (issue voting) tercihlerindeki artış dikkate alınarak, araştırma, çevre bilinci ile çevre politikalarına öncelik atfetmenin seçim tercihleriyle nasıl ilişkilendiğini sorgulamaktadır. Nicel araştırma tasarımına dayanan çalışmada, cinsiyet temelli kotayla desteklenmiş rassal örneklem yöntemiyle seçilen 532 öğrenciye yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Saha uygulaması, 31 Ocak–16 Şubat 2024 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Anket formu, 1 (“hiç katılmıyorum”) ile 5 (“kesinlikle katılıyorum”) arasında değişen Likert tipi maddeler içermekte; çevre bilinci, çevre politikalarına öncelik atfetme ve seçim tercihleriyle ilişkili değerlendirmeleri kapsamaktadır. Veri çözümlemesinde frekans tabloları, çapraz tablolar, Pearson Ki-Kare testleri ve keşfedici faktör analizi (KFA) kullanılmış; ölçeğin faktör analizine uygunluğu Bartlett küresellik testi ile doğrulanmış ve iç tutarlılığı yüksek bulunmuştur. Çalışma, Iğdır özelinde genç seçmenlerin çevre temelli gündemlere verdikleri yanıtları inceleyen güncel ve bölgeye özgü bir veri seti sunmakta; çevresel duyarlılık ile siyasal tutum ve davranışların kesişim alanına ilişkin mikro-düzey kanıtlar üretmektedir. Bulguların yerel politika tasarımı, kampüs temelli katılım stratejileri ve yeşil siyaset söylemlerinin gençler nezdindeki karşılığını anlamaya yönelik tartışmalara katkı sunması amaçlanmaktadır. Araştırmanın kesitsel tasarımı ve öz-bildirim verilerine dayanması, nedensellik iddialarını sınırlasa da çoklu-saha ve boylamsal çalışmalar için bir başlangıç zemini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of environmental concerns on voting behavior among university students through a case study at Iğdır University. Motivated by the heightened public salience of environmental crises and the rise of issue voting among young electorates, the research investigates how environmental awareness and the prioritization of environmental policies are associated with electoral choices. Adopting a quantitative design, a structured questionnaire was administered to a gender-quota-supported random sample of 532 students. Fieldwork was conducted face-to-face between 31 January and 16 February 2024. The instrument comprised Likert-type items (1 =“strongly disagree”to 5 =“strongly agree”) capturing environmental awareness, prioritization of environmental policies in the political arena, and election-related evaluations. Data analysis included frequency and cross-tabulations, Pearson's chi-square tests, and exploratory factor analysis (EFA). Scale suitability for factor analysis was confirmed via Bartlett's test of sphericity (χ²(190)=3374; p<0.001), and internal consistency was high (Cronbach's α=0.871). Analyses were conducted using Jamovi (Version 2.4). By providing a contemporary, region-specific dataset on the nexus between environmental sensitivity and political attitudes/behaviors, the study offers micro-level evidence that can inform debates on youth engagement, local policy design, and the resonance of green politics among young voters in Iğdır. While the cross-sectional design and reliance on self-reports limit causal claims, the findings lay groundwork for multi-site and longitudinal extensions.