Evli bireylerin duygu düzenleme becerileri ve çatışma çözme stillerinin evlilik doyumu ve evlilik süresi üzerinden incelenmesi
Investigation of emotion regulation skills and conflict resolution styles of married individuals in terms of marital satisfaction and marriage duration
  1. Tez No: 1002334
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDEMİR SOYKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli bireylerin duygu düzenleme güçlükleri ve çatışma çözme stillerinin evlilik doyumunu yordama düzeylerini incelemek ve bu değişkenlerin evlilik süresi bağlamındaki ilişkilerini ortaya koymaktır. İlişkisel tarama deseninin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 305 evli birey (%69.8 kadın, %30.2 erkek) oluşturmaktadır. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16)”,“İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ)”ve“Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, evlilik doyumu ile duygu düzenleme güçlüklerinin strateji ve dürtü alt boyutları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çatışma çözme stilleri açısından hem bireyin hem de partnerin konuşma tepkileri evlilik doyumunu pozitif yönde; çıkış ve ihmal tepkileri ise negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, demografik değişkenlerin evlilik doyumunu açıklamada sınırlı bir etkiye sahip olmasına rağmen (%6.5), araştırma modeline ikinci adımda duygu düzenleme güçlüklerinin eklenmesi ile oran %14.6 olmuş ve üçüncü adımda çatışma çözme stillerinin eklenmesiyle toplam açıklanan varyansın %41.7'ye yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca duygu düzenleme güçlükleri ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişki incelendiğinde; bireylerin duygu düzenlemede yaşadıkları zorluklar arttıkça, çatışma anında yapıcı konuşma tepkilerinden uzaklaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the predictive levels of emotion regulation difficulties and conflict resolution styles on the marital satisfaction of married individuals and to reveal the relationships between these variables within the context of marriage duration. Designed using a relational screening model, the study group consists of 305 married individuals (69.8% female, 30.2% male) selected via the convenience sampling method. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16),”“Responses to Conflict in Romantic Relationships Scale,”and“Marital Satisfaction Scale (MSS).”According to the research findings, statistically significant negative relationships were detected between marital satisfaction and the“strategies”and“impulse”sub-dimensions of emotion regulation difficulties. Regarding conflict resolution styles, it was concluded that“voice”responses of both the individual and the partner predicted marital satisfaction positively, while“exit”and“neglect”responses predicted it negatively. As a result of the hierarchical regression analysis, it was determined that although demographic variables had a limited effect (6.5%) In the second step, with the addition of emotion regulation difficulties to the research model, the variance reached 14.6%, and it was determined that the total explained variance rose to 41.7% with the inclusion of conflict resolution styles in the third step. Furthermore, when the relationship between emotion regulation difficulties and conflict resolution styles was examined, it was found that as individuals' difficulties in emotion regulation increased, they moved away from constructive communication responses during conflicts.