Mehmet Zekai Konrapa ve siyerciliği
Mehmet Zekai Konrapa and his sirah
- Tez No: 1002335
- Danışmanlar: PROF. ADEM APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Hz. Muhammed'in (sav) hayatını konu edinen Siyer ilminin başlangıcı Hz. Peygamberin (sav) vefatının hemen sonrası denilebilir. Siyer ile ilgili çalışmalar o tarihten günümüze kadar tüm İslam Âleminde aralıksız devam etmiştir. Hicrî ilk asırdan başlamak üzere pek çok siyer eseri kaleme alınmıştır. Ülkemizde ise özellikle Osmanlı'nın son dönemlerine denk gelen 19. Asırda Batılı tarihçilerin Hz. Muhammed'in (sav) hayatı üzerinden İslam'a yönelik saldırıların ve iftiraların çoğalmasından dolayı bu iftiralara cevap niteliğinde pek çok siyer eseri kaleme alınmıştır. Dolayısıyla Osmanlı'nın son dönemi siyercilik açısından son derece hareketli geçmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra ise özellikle 1930 – 1950 yılları arasında ülkede dinî eğitimin sekteye uğraması ülkedeki siyer çalışmalarını da olumsuz etkilemiştir. Nihayetinde 1950li yılların başında İmam- Hatip Okulları hemen ardından Yüksek İslam Enstitülerinin açılması ile ülkede siyer alanında tekrardan eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu defa da bu okullarda bu dersleri okutacak nitelikli öğreticinin ve eserin olmaması sıkıntıya yol açmıştır. Çalışmamıza konu olan merhum Mehmet Zekâi Konrapa yaş haddinden emekli olduğu halde İmam- Hatip okullarında ve Yüksek İslam Enstitüsünde ders vermeyi kabul ederek bu alanda çok büyük bir boşluğu doldurmuş ayrıca yazmış olduğu siyer eseri ile nitelikli çalışma boşluğunu da doldurmuştur. Böylelikle Mehmet Zekâi Konrapa ülkemizde siyer alanında yapılan akademik çalışmalara akıcı üslubu ve önyargısız yaklaşımıyla öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of Sirah (Prophetic Biography), which examines the life of Prophet Muhammad (peace be upon him), can be traced back to shortly after his passing. Research on Sirah has continued uninterrupted across the Islamic world from that time to the present day. Numerous Sirah works have been authored since the first century of the Hijri calendar. In our country, particularly during the 19th century—a period corresponding to the late Ottoman era—many Sirah works were written in response to the increasing attacks and slanders by Western historians who targeted Islam through their portrayals of Prophet Muhammad's (peace be upon him) life. Consequently, the late Ottoman period was highly dynamic in terms of Sirah scholarship. Following the proclamation of the Republic, especially between 1930 and 1950, the disruption of religious education in the country also had a negative impact on Sirah studies. However, with the establishment of Imam-Hatip Schools in the early 1950s, followed by the Higher Islamic Institutes, education in the field of Sirah resumed. Nevertheless, the lack of qualified instructors and scholarly resources to teach these courses posed significant challenges. The late Mehmet Zekâi Konrapa, despite having reached retirement age, agreed to teach at Imam-Hatip Schools and the Higher Islamic Institute, thereby filling a critical gap in this field. Additionally, his authored Sirah work addressed the pressing need for high-quality scholarly contributions. Thus, Mehmet Zekâi Konrapa pioneered academic studies in the field of Sirah in our country, distinguished by his fluent writing style and unbiased approach.