Sir Seyyid Ahmed Han ve Aligarh Hareketi
Sir Sayyid Ahmad Khan and the Aligarh Movement
- Tez No: 100239
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELMA BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Hindistan büyük bir yanmadadır ve çok uzun bir sûre dünya ticaret ağının önemli bir merkezi olmuştur. Bir dönem Türklerin akınına uğradığı gibi, daha sonra hep kendisinin hayaliyle yaşayan Avrupalı milletlerin istilalarına maruz kalmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, onların Hindistan topraklarına ayak basmasıyla başlayan ülkedeki genel bozulma ele alınmıştır. Hint-Türk İmparatorluğu'nun zayıf bir durumda bulunması onlar için büyük bir avantaj teşkil etmekteydi Uzakdoğu'daki ticaret ağını kontrol etmek amacıyla kurulan şirketlerden biri olan İngiliz Doğu Hindistan Şirketi, çeşitli stratejiler izleyerek kısa sürede Hint-Türk İmparatorluğu'nun yıkılmasına neden olduğu gibi, ülkenin bütün topraklarını da ele geçirmişti Yeni gelişmeler ülkenin siyasî, sosyal ve kültürel açıdan büyük zarara uğramasına neden olmuştu. Kurdukları iç pazarlar, İngiltere'yi ve öteki dünya devletlerini besleyen bir merkez haline gelmişti. Kaynakların dışarıya akmasıyla ekonomi çökmüştü. Şirket daha sonra Hindistan'ın İdaresini de eline geçirmişti Müslümanlar din politikaları yüzünden bütün varlıklarını kaybetmişler ve İngilizler tarafından başlatılan modern eğitimden yoksun bırakılmışlardı. Bunun yam sıra Hindular el üstünde tutulmaya başlamıştı. 1835'te idarî dilin Urduca olması, ülkede Farsça'nın etkinliğinin kaybolmasına sebep olmuş ve bütün edebiyatçılarda Urdu Dili'ne yönelme baş göstermişti Dile, İngilizce kelimeler geçerken, edebiyatta daha sade bir anlatım tarzı benimsenmişti Ülkenin Müslümanları zor günler yaşarken, Urdu Dili ve Edebiyatı olumlu değişiklikler içine girmekteydi 185Urdu Dili ve Edebiyatı'nda okluğu kadar, siyasî ve sosyal alanlarda yaptığı reformlarla tanınan Sir Seyyid'in hayatı tezin ikinci bölümünde incelenmiştir. Soylu bir Müslüman ailede yetişen ve hakimlik yapan bu zat, memurlukta kademe kademe ilerleyerek, hukuk ve kanunlar hakkında kendini geliştirmiştir. Onun İngiltere'ye yaptığı seyahat, hayatındaki en önemli olaylardan birisidir. Hindistan'daki toplumsal ve kültürel hayatı, orada gördüğü modern sisteme göre tekrar düzenlemeyi düşünmüştür. Gazeteler, makaleler, dergiler, kitaplar derken onun sayesinde Urdu Dili ve Edebiyatı yeni bir renge bürünmüştür. Sade ve yalın bir anlatım tarzı yaygınlaşmış, toplumsal ve gerçekçi yazılar popüler olmuştu. Sir Seyyid'in halk üzerinde çok etkisi olan düşünceleri, ülkedeki taassup zihniyete sahip kimseler tarafından şiddetle tenkit edilmişse de bir süre sonra, Hint Yanmadası'ndaki Müslümanların yaşamında olumlu gelişmeler meydana getirmiştir. Hindu ve Müslüman halkın ancak modern eğitim sayesinde aynı topraklarda yaşamalarının mümkün olduğunu beyan ederek, Müslüman kesimin dinî düşünceleri üzerinde ıslahatlar gerçekleştirmeye çalışmıştır. O zamana göre çok ileri düzeyde olan dinî fikirleri nedeniyle kendisine bir sürü lakap verilmiştir. Bunların hiçbirine önem vermeden yoluna devam eden Sir Seyyid'in, dil ve edebiyat üzerinde başlattığı yenilikler, eğitimde modern bilimlerin ve İslamî öğretimin ön planda olduğu tasarılarla devam etmiştir. Tümüyle düşüncelerinin ve faaliyetlerinin anlatıldığı bu kısmı çalışmamızın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Hindistan'da Tahzib-ul-Ahlak adlı bir derginin yayınlanmasıyla başlayan Aligarh Hareketi ise çalışmanın dördüncü bölümünde geniş bir şekilde ele 186alınmıştır. Hareket; siyasî, sosyal ve kültürel hayatın bütün yönlerine etki etmiştir. O sıralarda kurulan Hint Ulusal Kongresi'nin adadaki toplumu birleştirme çabalarına bütün gücüyle karşı koyan Sir Seyyid, Müslümanların Kongre'ye katılmalarım önlemiştir. Kendi kurduğu Scientific Society adlı dernekte dostlarıyla birlikte Müslümanları eğitmeye başlamıştır. Bu hareketin şaheseri ise Aligarh College'dir. O, İslam Eğitim Konferansı'nda halkına modern eğitim hususundaki tüm hedeflerini, planlarım ve düşüncelerim anlatma imkânı bulmuştur. Hindularm Sanskritçe'yi yaygınlaştırma çabalan karşısında ulusal birlik düşüncesini kafasından silen Sir Seyyid, bu olaydan sonra Müslüman halkı ve kültürüne ah her şeyi korumaya çalışmıştır. Ölüm döşeğindeyken yazdığı makalesiyle hem Urduca'yı savunmuş, hem de kendisi hakkında kafalarda oluşan şüpheleri yıkarak gerçek bir milliyetçi olduğunu ispatlamıştır. Harekette yer alan baza ünlü şahsiyetlerin akımdaki rolleri, hayatları ve genel itibariyle çalışmaları da tezimizin bu bölümünde ele alınmaya çalışılmıştır. 187
Özet (Çeviri)
SUMMARY India is a big peninsula, and for a long period of time in history has been an important centre of trade. For some time it was subjected to the influx of the Turks, and later to the invasion of the European nations who had long dreamed of conquering India. The first chapter of our study deals with the general corruption in the country which began with the European entry into India. That the Indian- Turkish Empire was in a weak condition was a big advantage for the European invaders. As one of the companies established to control commerce in the Far East, the English East India Company caused the collapse of the Indian-Turkish Empire and gained the control over all of the country. The new course of the events caused India to suffer major political, social and cultural losses. The domestic' markets which the Europeans established became economic centres which nourished England and some other foreign countries. With the flow of resources out of the Indian territory, the economy sank. Later, the Company gained administrative control of all of India. The Moslems lost all of their assets and were excluded from the modern education system which was launched by British colonialists for Hindus. Moreover, the British favored the Hindus over the Moslems and other parts of the society. In 1835, after Urdu became the official language, the Persian language lost its influence in India. All men of letters returned to Urdu. While English words influenced Urdu, a simple way of expression was adopted in literature. The Moslems of India suffered difficulties as the Urdu language and literature gained influence. 188The second chapter of this study deals with the life of Sir Sayyid who became well known fer his political and social reforms, as well as these in Urdu language and literature. Coming from a noble Moslem family, he advanced step by step in officialdom and educated himself in the law. The journey that he made to England was one of the most important experiences of his life. He deckled to rearrange the social and cultural life of India according to the modern system he observed hi England. Sir Sayyid popularized and modernized Urdu. He wrote and published newspapers, magazines and books in Urdu. Thanks to his efforts, the Urdu language and literature found a modern face. He wrote in a simple and plain style, which became widespread. Social and realistic writing became popular. Although Sir Sayyid's ideas gained considerable influence on society. Alhough his ideas were violently being criticised by fanatics, after a while his ideas improved life on the Indian Peninsula. Declaring that the Hindu and Moslem peoples could only live on the same soil by means of modern education, he tried to reform Moslem religious thinking. His critics gave him many nicknames because of his extraordinary thoughts on religion compared with those of his time. But Sir Sayyid continued his course and ignored the criticism. In the field of education, modern sciences and Islamic education were given priority. The third chapter of our study completely describes his thoughts and activities. The Aligarh Movement, which began with the publication in India of the magazine Tahzib-ul- Ahlak is dealt with on a large scale. The movement affected all aspects of political, social and cultural life. The Aligarh Movement struggled against the efforts of the Indian National Congress, which was established at that 189time to try to unify the nations of the Indian peninsula. Sir Sayyid prevented the Moslems from participating in the Congress. He established an association of his friends, which was called the Scientific Society, in order to educate Moslems. Hie masterpiece of the Aligarh Movement is the Aligarh College. Through the Islam Education Conference, he explained all of his goals, plans and ideas about modem education to his nation. Sir Sayyid who removed the idea of national unity from his mind against the efforts of the Hindus to make everything belonged to the Moslem folk and culture. On his deathbed, he wrote an article in Urdu which both defended the Urdu language and proved that he was a real nationalist, removing the doubts about him in the minds of people. This chapter of our thesis explains the lives and roles of some important personalities in the Aligarh Movement 190